Bilbil żółtouchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bilbil żółtouchy
Pycnonotus penicillatus[1]
Blyth, 1851
Ilustracja
Zdjęcie wykonane na Sri Lance
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina bilbile
Rodzaj Pycnonotus
Gatunek bilbil żółtouchy
Synonimy
  • Kelaartia penicillata (Blyth, 1851)[2][3]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[4]
Status iucn3.1 NT pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Bilbil żółtouchy[5] (Pycnonotus penicillatus) − gatunek małego, śpiewającego ptaka z rodziny bilbili (Pycnonotidae); endemiczny gatunek Sri Lanki. Nie wyróżnia się podgatunków[6].

Gatunek ten występuje głównie w dżungli i na terenach lesistych. Zwykle spotykany w przedziale wysokości 900–2000 m n.p.m.[4] Pomimo ograniczonego zasięgu występowania, jest to ptak łatwy do zaobserwowania w Parku Narodowym Horton Plains czy w Victoria Park w okolicach Nuwara Elija, gdzie gniazduje w krzewiastych zaroślach.

Bilbil żółtouchy jest ptakiem o długości ok. 20 cm, posiadającym stosunkowo długi ogon. Wierzchnia część jego upierzenia ma kolor oliwkowy, spodnia zaś żółtawy. Czubek głowy jest szary. W okolicach uszu znajdują się żółte kępki. Pod oczami również występuje żółta linia. Z przodu oka i na gardle znajduje się upierzenie koloru białego. Nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy, młode osobniki mają ciemniejsze upierzenie. Lot przypomina swego rodzaju skoki. Ptak ten żywi się owocami i owadami.

Status[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje bilbila żółtouchego za gatunek bliski zagrożenia (NT – near threatened) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, aczkolwiek ptak ten opisywany jest jako bardzo liczny w centralnych prowincjach Sri Lanki. Trend liczebności populacji uznaje się za spadkowy[4].

Konotacje kulturowe[edytuj | edytuj kod]

W języku syngaleskim bilbile żółtouche nazywane są Galu-guduwa lub Kaha kondaya[7]. Gatunek ten pojawił się na znaczku pocztowym na Sri Lance o walorze 10 rupii w 1979[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pycnonotus penicillatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. Yellow-eared Bulbul (Pycnonotus penicillatus) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2012-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-01)].
  3. James A. Murray: The Avifauna of the Island of Ceylon. 1890, s. 111.
  4. a b c Pycnonotus penicillatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  5. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Pycnonotidae Gray,GR, 1840 - bilbile - Bulbuls (wersja: 2020-09-20). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2020-12-07].
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Bulbuls (ang.). IOC World Bird List (v10.2). [dostęp 2020-12-07].
  7. Bird classification, scientific and common names used for birds in the manuscript (ang.). www.bnhsenvis.nic.in. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-25)].
  8. Bird stamps from Sri Lanka (ang.). www.birdtheme.org. [dostęp 2010-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]