Bill Kaulitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bill Kaulitz
Ilustracja
Bill Kaulitz (2010)
Imię i nazwisko Bill Kaulitz-Trümper
Pseudonim Billy
Data i miejsce urodzenia 1 września 1989
Lipsk
Typ głosu Kontratenor
Gatunki pop-rock
Zawód piosenkarz, muzyk
Aktywność od 2001
Wydawnictwo Interscope Records, Universal Records
Powiązania Tom Kaulitz
Zespoły
Tokio Hotel
Podpis Bill Kaulitz-Trümper
Strona internetowa

Bill Kaulitz, właściwie Bill Kaulitz-Trümper (ur. 1 września 1989 w Lipsku[1]) – niemiecki muzyk i autor tekstów, wokalista zespołu Tokio Hotel, od 2016 roku znany również pod pseudonimem Billy[2].

Od 2001 roku wraz z bratem Tomem Kaulitz (gitara) oraz Georgiem Listing (gitara basowa) i Gustavem Schäfer (perkusja) współtworzy popowo-rockowy zespół Tokio Hotel (działający wcześniej pod nazwą Devillish).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Bill Kaulitz urodził się 1 września 1989 roku o godzinie 6.30 (świadczy o tym tatuaż na palcach lewej ręki) w Lipsku (wówczas jeszcze Niemiecka Republika Demokratyczna). Jest drugim synem Simone Kaulitz i Jörga W.[3], a bratem Toma Kaulitza (starszego o 10 minut). Jego rodzice rozstali się, gdy miał sześć lat, a w 2009 roku jego matka wyszła za mąż za Gordona Trümpera, ówczesnego gitarzystę z niemieckiej grupy rockowej Fatun. Ojczym zainspirował braci Kaulitzów do zajęcia się muzyką.

Bill Kaulitz, 2008

Bill podkładał głos do postaci Artura w niemieckiej wersji filmu Artur i Minimki oraz jego sequelu.

Jego androgyniczny wygląd, młody wiek i specyficzne fryzury przyniosły mu popularność wśród wielu nastolatek. W sierpniu 2008 roku Bill Kaulitz został wybrany jako najbardziej atrakcyjny artysta na scenie przez czytelników hiszpańskiego magazynu „Hola”. W październiku 2009 roku znalazł się na 11. miejscu na liście najlepiej ubranych mężczyzn według magazynu „GQ”.

Bill ma figurę z wosku w muzeum Madame Tussaud’s w Berlinie, odsłoniętą 30 września 2008[4]. Jest jednym z najmłodszych posiadaczy figur woskowych.

Wokalista Tokio Hotel zawsze interesował się modą, w dzieciństwie często projektował i szył własne ubrania. Jesienią 2009 Karl Lagerfeld zaprosił go do udziału w sesji z okazji trzydziestolecia niemieckiej edycji „Vogue’a”. 19 stycznia 2010 roku otworzył i zamknął pokaz kolekcji marki Dsquared2 w Mediolanie. Współpracował wtedy z braćmi Danem i Deanem Caten. Współpraca ta zaowocowała udziałem projektantów w przygotowaniach do trasy koncertowej Humanoid City Live. Zdjęcia muzyka można było znaleźć m.in. w magazynach „Vogue”, „Harper’s Bazaar” oraz „GQ”.

W 2010 roku Bill wraz z Alice Cooperem zaangażował się w kampanię reklamową sklepów Saturn. Następnie wraz z bratem Tomem zostali twarzami kampanii Pety i Audi.

W 2013 roku wraz z bratem bliźniakiem Tomem zasiadł w jury niemieckiej wersji programu IdolDeutschland sucht den Superstar.

29 kwietnia 2016 roku ukazał się jego pierwszy solowy singiel "Love Don't Break Me", a 20 maja 2016 roku pierwsza płyta EP zatytułowana I'm Not OK. Oba zostały wydane pod pseudonimem Billy.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

  • Szaleję za tobą jako Młody chłopak (Florian), niewymieniony w czołówce (1994)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]