Billboard Music Award

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Billboard Music Awards
Ilustracja
Madonna ze statuetkami Billboard Music Award (2013)
Przyznający

Billboard

Państwo

 Stany Zjednoczone

Pierwsze rozdanie

10 grudnia 1990

Strona internetowa

Billboard Music Award – jedna z czterech najważniejszych nagród przyznawanych corocznie w Stanach Zjednoczonych. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbywa się corocznie w grudniu i jest emitowana od samego początku w stacji FOX. Pierwsza edycja wręczenia nagród Billboardu odbyła się w 1990 roku i w odróżnieniu od nagrody Grammy jest przyznawana za popularność. Do popularności zalicza się sprzedaż konkretnych nagrań w roku, kiedy nagroda jest wręczana. Nagroda ta przyznawana jest „najpopularniejszym artystom/albumom/singlom”. Zestawienie popularności jest oparte na corocznym podsumowaniu Billboardu.

Od 1992 roku nagroda jest również przyznawana w kategorii Billboard Century Award, którą wyróżniani są zasłużeni wykonawcy z poprzednich dekad w muzyce rozrywkowej.

Ceremonia wręczenia nagrody w 2005 odbyła się w MGM Grand Hotel w Las Vegas w stanie Nevada, we wtorek 6 grudnia.

W 2016 najwięcej statuetek (8) zdobył kanadyjski piosenkarz The Weeknd m.in. w kategoriach Top Hot 100 Artist, Top R&B Artist, Top R&B Album (Beauty Behind the Madness)[1].

Lista artystów wyróżnionych w kategorii Billboard Century Award[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Billboard Music Awards 2016 [online], Onet Muzyka, 23 maja 2016 [dostęp 2016-05-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-05-23] (pol.).