Billy the Kid (film 1930)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Billy the Kid
Gatunek western
Rok produkcji 1930
Data premiery Ziemia 18 października 1930
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 98 min
Reżyseria King Vidor
Scenariusz Laurence Stallings
Charles MacArthur
Główne role John Mack Brown
Wallace Beery
Kay Johnson
Muzyka Euphemia Allen
Frederick Stahlberg
Zdjęcia Gordon Avil
Produkcja King Vidor
Irving Thalberg
Wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer

Billy the Kidamerykański western z 1930 r. w reżyserii Kinga Vidora z Johnem Mackiem Browem i Wallace’em Beerym w rolach głównych. To jeden z pierwszych filmów opowiadający o młodocianym bandycie i jego konflikcie z Patem Garrettem.

W 1941 r. nakręcono kolorowy remake filmu pod tym samym tytułem z Robertem Taylorem jako Billym i Brianem Donlevym jako Jimem Sherwoodem (odpowiednikiem Pata Garretta).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Billy Kid na zlecenie swojego mocodawcy zabija popleczników magnata ziemskiego Williama Donovana. W pościg za bandytą rusza jego były przyjaciel, szeryf Pat Garrett, który wkrótce go łapie. Billy ucieka, jednak w drodze do Meksyku znów zostaje schwytanych przez szeryfa, który musi zdecydować o jego dalszym losie.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Do roli wyjętego spod prawa Williama Bonneya, czyli Billy’ego Kida wybrano byłego szkolnego sportowca i aktora Johna Macka Browna, a w roli Pata Garretta obsadzono już wówczas cenionego Wallace’a Beery’ego. Reżyser postanowił nakręcić nieco fabularyzowaną historię sławnego przestępcy, który choć ma w sobie wiele uroku to często zabija z zimną krwią. Zdjęcia realizowano w Arizonie, Nowym Meksyku i Los Angeles[1]. Nakręcono także dwa różne zakończenia filmu. W pierwszym z nich Garrett zabija Billy’ego, co jest zgodne z faktami, a w drugim pozwala mu odejść. Jednak z powodu protestu zachodnich purystów w amerykańskiej wersji wykorzystano drugie zakończenie, podczas gdy europejscy widzowie mogli zobaczyć tragiczniejszy finał filmu[2].

Reżyser King Vidor do zrealizowania obrazu postanowił użyć jednej z pierwszych technik panoramicznych, zwanej Realife. 70mm format był podobny do Grandeura wytwórni Fox Film Corporation, która użyła go do nakręcenia Drogi olbrzymów z Johnem Wayne’em w roli głównej[3]. Jednak do dziś nie zachowała się prawdopodobnie żadna kopia panoramiczna i można go oglądać jedynie w standardowej wersji, gdyż reżyser kręcił film obiema technikami równocześnie. W latach 30. obraz panoramiczny nie był jeszcze na tyle rozwinięty i upowszechniony, dlatego niewiele produkcji z niego korzystało. Prawdziwą popularność zdobył dwie dekady później m.in. za sprawą filmu Tunika.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Phil Hardy: The Encyclopedia of Western Movies. Woodbury Press Minneapolis, 1984, s. 20. ISBN 0-8300-0405-X.
  2. Plot, Details & Awards Billy the Kid (1930)
  3. Magnified Grandeur, Widescreen 1926-1931

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]