Binjamin Ben Eli’ezer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Binyamin Ben-Eliezer)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Binjamin (Fu’ad) Ben Eli’ezer
Fuad.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 lutego 1936
Basra
Minister przemysłu, handlu i pracy
w drugim rządzie Binjamina Netanjahu
Okres od 31 marca 2009
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Eli Jiszai
Minister narodowej infrastruktury
w rządzie Ehuda Olmerta
Okres od 4 maja 2006
do 31 marca 2009
Przynależność polityczna Partia Pracy
Poprzednik Ronni Bar-On
Następca Uzi Landau

Binjamin Ben Eli’ezer, Fu’ad Ben Eli’ezer (hebr. בנימין (פואד) בן אליעזר, ur. 12 lutego 1936) − izraelski wojskowy i polityk. Generał brygady. Pierwszy Żyd pochodzący z Iraku, który przewodził Partii Pracy.

Urodzony w Iraku, Ben Eli’ezer wyemigrował do Izraela w 1950 roku. Wstąpił do armii w 1954 roku i wkrótce potem został gubernatorem wojskowym Zachodniego Brzegu. Wybrany do Knesetu w 1984, został ministrem budownictwa i konstrukcji, ministrem komunikacji, ministrem obrony i wicepremierem. Obecnie jest członkiem Partii Pracy, której przewodniczącym był w latach 2001-2002.

Postrzegany jest jako „jastrząb” w sprawach polityki zagranicznej; był jednym z głównych architektów inwazji na Liban, a także zwolennik operacji Ochronna Tarcza w Dżeninie. Opowiada się za zawieszeniem rozmów z Palestyńczykami do czasu wstrzymania ataków terrorystycznych, choć uważa iż w takim przypadku należy powziąć postanowienia „kompromisowe”.

Mieszka w Rishon LeZion, jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

W wyborach na przewodniczącego partii, które odbyły się 9 listopada 2005 Ben Eli’ezer zajął trzecie miejsce. Otrzymał 16.82% głosów, co sprawiło iż poprzedni lider, Szimon Peres, przegrał z Amirem Peretzem.

Po wyborach w 2006 roku został ministrem infrastruktury w rządzie Ehuda Olmerta, ponieważ weszła do niego także Partia Pracy.

Po wyborach w 2009 roku, w wyniku których lider Likudu Binjamin Netanjahu utworzył koalicję rządową, Ben Eli’ezer wszedł 31 marca 2009 w skład gabinetu jako minister przemysłu, handlu i pracy[1].

Przypisy

  1. Eighteenth Knesset: Government 32 (ang.). [dostęp 3 kwietnia 2009].

Bibliografia[edytuj]