Biografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Biografia (gr. bíos – życie i gráphō – pisze) – opis życia postaci o charakterze naukowym, literackim lub popularyzatorskim. Opisywana postać zwykle jest wybitna[1].

Gatunek wykształcił się w starożytności[1].

Biografia może mieć postać opracowania naukowego lub popularnonaukowego. Jednak biografia może przyjąć również formę literacką w postaci powieści biograficznej – szczególnie w przypadku braku dostępności wystarczających ilości informacji bezpośrednio na temat danej osoby, w celu dokonania jej analizy psychologicznej lub przedstawienia jej wpływu na życie epoki. Wykorzystywane wtedy są wiadomości na temat osób podobnych oraz ogólne informacje z czasów i miejsc z powiązanych z opisywaną osobą. Taką formą biografii może być wtedy również filmowa jej postać – w zależności od stopnia wierności, będąca filmem dokumentalnym lub fabularyzowanym.

Specyficzną formą biografii jest autobiografia, gdzie autor sam opisuje wydarzenia z własnego życia, lub też opowiada o nich osobie opisującej jego życie.

W przypadku biografii o znaczących walorach poznawczych, jej autora można tytułować biografem danej postaci.

Podanie jedynie zbioru dat i wydarzeń dotyczących bezpośrednio danej postaci, nie jest jej biografią, a co najwyżej jej biogramem lub życiorysem. Biografia jest w stosunku do życiorysu wzbogacona o elementy analityczne, krytyczne i podsumowujące.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b biografia w encyklopedii PWN. PWN. [dostęp 2012-04-23].