Przejdź do zawartości

Biografia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biografia Jerzego Waszyngtona z serii „Biografie Sławnych Ludzi

Biografia (gr. bíos – 'życie' i gráphō – 'piszę') – opis życia postaci autentycznej, który może mieć charakter naukowy, literacki lub popularyzatorski. Gatunek wykształcił się w starożytności[1].

Biografia może mieć postać opracowania naukowego lub popularnonaukowego, jednak może przyjąć również formę literacką w postaci powieści biograficznej – m.in. w przypadku braku dostępności wystarczającej ilości informacji bezpośrednio na temat danej osoby, w celu dokonania jej analizy psychologicznej lub przedstawienia jej wpływu na życie epoki. Wykorzystywane są wtedy wiadomości na temat osób podobnych oraz ogólne informacje z czasów i miejsc powiązanych z opisywaną osobą. Taką formą biografii może być wtedy również film – w zależności od stopnia wierności będący filmem dokumentalnym lub fabularyzowanym.

Specyficzną formą biografii jest autobiografia, w której autor sam opisuje wydarzenia z własnego życia lub opowiada o nich osobie opisującej jego wspomnienia.

W przypadku biografii o znaczących walorach poznawczych, jej autora można tytułować biografem danej postaci.

Podanie zbioru dat i wydarzeń dotyczących bezpośrednio danej postaci jest biogramem lub życiorysem. Biografia jest w stosunku do życiorysu wzbogacona o elementy analityczne, krytyczne i podsumowujące.

W języku polskim znaczące biografie stworzyli: Jan Parandowski, Mieczysław Jastrun, Stanisław Cat-Mackiewicz, Jeremi Wasiutyński, Kazimierz Wierzyński, Andrzej Drawicz i Artur Domosławski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. biografia, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2012-04-23].