Biotransformacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biotransformacjakatalizowana przez enzymy reakcja chemiczna, w wyniku której następuje przekształcenie określonego związku chemicznego.

Biotransformacje u mikroorganizmów można porównać do "biokatalizatorów", które przeprowadzają przemiany prowadzące do otrzymania pożądanego produktu. Są to procesy wykorzystujące najczęściej tylko jeden enzym i nie dostarczają komórce energii ani potrzebnych związków. Biotransformacje zachodzą też w formach przetrwalnikowych mikroorganizmów, dzięki braku zaangażowania jakichkolwiek szlaków metabolicznych w proces.

Jednym z ważniejszych problemów przy stosowaniu biotransformacji jest występujące ograniczenie przepuszczalności substratów i produktów przez błony cytoplazmatyczne lub też wydzielenie odpowiedniego enzymu z komórki. Dlatego też opracowane specyficzne sposoby postępowania zależą od charakteru mikroorganizmu (np. środki powierzchniowo czynne).

Przykłady procesów biotransformacji
Substrat Produkt Mikroorganizm
aldehyd benzoesowy D-1-hydroksy-1-fenylopropanon Saccharomyces cerevisiae
etanol kwas octowy Acetobacter sp.
D-glukoza kwas D-glukonowy Gluconobacter suboxydans
D-glukoza kwas 2-ketoglukonowy Pseudomonas fragi
kwas fumarowy kwas asparaginowy pałeczka okrężnicy
kwas fumarowy kwas jabłkowy Brevibacterium ammoniagenes
laktoza D-glukoza, D-galaktoza Kluyveromyces marxianus

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Podstawy biotransformacji"; Teresa Kołek, Agnieszka Bartmańska; Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu; rok wyd. 2005; s. 7.