Bir Tawil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa Egiptu z terytoriami spornymi

Bir Tawil (arab. بير طويل) − obszar o powierzchni 2060 km², położony przy granicy egipsko-sudańskiej, wzdłuż równoleżnika 22°N. Obszar ten jest wyróżniany, ponieważ według ustalonej w 1899 roku granicy znajduje się w Sudanie, pozostaje jednak od delimitacji granicy w 1902 roku pod administracją Egiptu.

Obszar ma kształt trapezu o długości południowej granicy równej 46 km, północnej 95 km i rozciągłości południkowej 26-31 km. Rejon znalazł się pod administracją egipską, gdyż jest zasiedlony przez plemię Ababde, które żyje na jednolitym obszarze ciągnącym się od Bir Tawil do Asuanu.

Terytoria sporne: Trójkąt Hala’ib (na wschodzie) i Bir Tawil (na zachodzie)

Drugim obszarem o spornym statusie jest Trójkąt Hala’ib, zamieszkany przez sudańskie plemiona i formalnie znajdujący się pod władzą Sudanu, faktycznie zaś kontrolowany przez Egipcjan.

Obecnie Egipt popiera rozwiązanie sporu poprzez powrót do granicy z 1899 roku, czyli oddanie Sudanowi Bir Tawil w zamian za Trójkąt Halaib, natomiast Sudan stoi na stanowisku odwrotnym, domagając się zatwierdzenia przebiegu granicy z 1902 r. jako oficjalnej.

W efekcie obie strony sporu roszczą sobie pretensje do rejonu Halaib, natomiast żadne z państw nie chce pozostawienia w swoich granicach Bir Tawil, który jest terytorialnie dziesięciokrotnie mniejszy od Trójkąta Halaib.

W północnej części rejonu leży góra Dżabal Tawil (21°57′56″N 33°48′05″E, 459 m n.p.m., جبل طويل), a we wschodniej Dżabal Hadżar az-Zarka (662 m n.p.m.).

16 czerwca 2014 roku amerykański obywatel Jeremiah Heaton zgłosił pretensje do Bir Tawil wbijając w jej ziemię flagę oraz powołując do życia „Królestwo Północnego Sudanu”. Motywacją dla takiego działania była chęć uczynienia ze swojej córki Emily prawdziwej księżniczki. Chociaż Heaton otrzymał wsparcie władz Egiptu, to nowy twór państwowy nie został jeszcze przez nikogo uznany[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]