Birmingham Museum and Art Gallery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Birmingham Museum and Art Gallery
Ilustracja
Widok muzeum od strony Central Library
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Birmingham

Adres

Birmingham Museum and Art Gallery, Chamberlain Square, Birmingham, West Midlands B3 3DH England

Data założenia

1885

Zakres zbiorów

malarstwo, ceramika, wyroby jubilerskie, sztuka starożytna, sztuka europejska, archeologia brytyjska, numizmatyka, zabytki z okresu rewolucji przemysłowej, kultury świata

Wielkość zbiorów

ok. 800 tysięcy

Położenie na mapie Birmingham
Mapa konturowa Birmingham, w centrum znajduje się punkt z opisem „Birmingham Museum and Art Gallery”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Birmingham Museum and Art Gallery”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Birmingham Museum and Art Gallery”
Położenie na mapie West Midlands
Mapa konturowa West Midlands, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Birmingham Museum and Art Gallery”
Ziemia52°28′49,08″N 1°54′13,63″W/52,480300 -1,903786
Strona internetowa
Round Room
Industrial Gallery
Edwardian Tea Room

Birmingham Museum and Art Gallery (w skrócie BMAG, pol. Muzeum i Galeria Sztuk Pięknych w Birmingham) – muzeum i galeria sztuki w Birmingham, obejmujaca ponad 40 galerii, w których prezentowana jest sztuka starożytna, sztuka europejska, sztuka użytkowa, archeologia brytyjska, numizmatyka, zabytki z okresu rewolucji przemysłowej, kultury świata, historia społeczna, archeologia brytyjska i etnografia.

Muzeum jest zarządzane przez Birmingham Museums Trust, największą niezależną fundację muzealną w Anglii[1]

Budynek muzeum został wpisany 25 kwietnia 1952 roku na listę Zabytków Wielkiej Brytanii jako obiekt Klasy II*[2].

W 2019 roku muzeum odwiedziło 644 100 gości[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Birmingham Museum and Art Gallery było możliwe dzięki dotacji przemysłowca Richarda Tangye[4]. Birmingham Museum and Art Gallery (BMAG) zostało otwarte w 1885 roku. Mieści się w budynku położonym w centrum miasta i wpisanym na listę na listę Zabytków Wielkiej Brytanii jako obiekt Klasy II*[5]. Budynek, noszący nazwę Waterhall, został zaprojektowany w 1881 roku przez Yeoville’a Thomasona jako skrzydło do jego budynku Council House z 1874 roku. Na parterze mieściła się obszerna hala bankowa publicznego wodociągu Birmingham Corporation, a muzeum i galerię ulokowano nad nią, na pierwszym piętrze. W 2001 roku Waterhall został we współpracy z Associated Architects przebudowany na potrzeby wystawiennicze muzeum. Odrestaurowano pieczołowicie jego wiktoriańskie wnętrze[6].

W październiku 2020 roku muzeum zostało zamknięte w związku z koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. W kwietniu 2022 roku zostało tymczasowo otwarte dla publiczności w związku z organizacją Igrzysk Wspólnoty Narodów. Na potrzeby odwiedzających otwarto również słynne Edwardian Tearooms. Ze względu na konieczność wykonania robót elektrycznych budynek zostanie ponownie zamknięty w grudniu i w pełni otwarty w 2024 roku[7].

W muzeum znajduje się ponad 40 galerii, w których prezentowana jest sztuka, sztuka użytkowa, historia społeczna, archeologia i etnografia. Galeria jest znana z obrazów prerafaelitów, które są częścią największej publicznej kolekcji prerafaelitów na świecie[5].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Na muzealne zbiory składa się około 800 tysięcy eksponatów, wystawionych i przechowywanych w dziewięciu miejscach[8].

Zbiory sztuki[edytuj | edytuj kod]

Zbiory sztuki obejmują około 35 tysięcy pozycji, głównie sztuki zachodnioeuropejskiej, w tym obrazy, prace na papierze, rzeźby, sztukę cyfrową i fotografię[8].

Malarstwo i grafika[edytuj | edytuj kod]

Mocnym punktem kolekcji jest obszerna i znacząca na arenie międzynarodowej kolekcja dzieł Prerafaelitów i ich współczesnych oraz największa w Wielkiej Brytanii kolekcja dzieł urodzonego w Birmingham malarza Davida Coxa[8].

Poza tym w skład kolekcji wchodzą:

 • włoskie malarstwo barokowe (głównie dzieła Orazia Gentileschiego, Guercina i Castiglione)
 • 30 tysięcy prac na papierze, w szczególności brytyjskie akwarele i rysunki z XVIII i XIX wieku,
 • sztuka nowoczesna i współczesna, w szczególności sztuka brytyjska, malarstwo abstrakcyjne[8].

Sztuka użytkowa[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja sztuki użytkowej składa się z około 33 tysięcy eksponatów: ceramiki, biżuterii, srebra i metaloplastyki, szkła, witraży i archiwów projektowych, mebli i stolarki, tkanin i ubiorów od okresu średniowiecza do współczesności.

Do mocnych stron tego działu należą:

 • British Arts and Crafts i Birmingham School (uzupełnienie kolekcji sztuk pięknych)
 • biżuteria i metaloplastyka z Birmingham,
 • brytyjska i europejska sztuka ludowa[8]

Starożytny Bliski Wschód[edytuj | edytuj kod]

W zbiorach Starożytnego Bliskiego Wschodu znajduje się około 7 tysięcy przedmiotów od neolitu do okresu podboju islamskiego w VII wieku n.e. ((Jordania, Palestyna, Izrael, starożytna Mezopotamia i Persja)[8].

Starożytny Egipt[edytuj | edytuj kod]

Starożytny Egipt reprezentuje około 8 tysięcy starożytnych egipskich artefaktów, obejmujących historię Egiptu od okresu predynastycznego do epoki grecko-rzymskiej i koptyjskiej. W skład zbiorów wchodzą: wyroby z brązu z późnego okresu, mumie, predynastyczna ceramika oraz wyroby z kości słoniowej, amulety i kamienne naczynia[8].

Starożytna Grecja, Rzym i Cypr[edytuj | edytuj kod]

Ten dział kolekcji (będący jedyną tego typu kolekcją w regionie West Midlands) obejmuje 2 300 przedmiotów ze Starożytnej Grecji i Rzymu. Wyróżniają się zwłaszcza: wysokiej jakości ceramika, reprezentatywna kolekcja glinianych figurek, glinianych lamp naftowych, przedmiotów metalowych i odlewów gipsowych ze starożytnej Grecji oraz ceramika, gliniane lampy naftowe, gliniane figurki, niektóre rzeźby kamienne i inskrypcje, naczynia szklane i niektóre wyroby metalowe ze starożytnego Rzymu[8].

Cypryjska kolekcja (1400 eksponatów) składa się głównie z ceramiki, z wieloma kompletnymi naczyniami datowanymi na wczesną epokę brązu do okresu rzymskiego[8].

Archeologia brytyjska[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja archeologii brytyjskiej zawiera przedmioty prehistoryczne, rzymskie i średniowieczne, pochodzące głównie z wykopalisk w West Midlands. Znaleziska z zamku Weoley datowane na XIII-XVI wiek, obejmują takie eksponaty, jak: ceramika, metalowe narzędzia i naczynia, szkło i pozostałości organiczne[8].

Zbiory anglosaskie obejmują ponad 3500 artefaktów i fragmentów datowanych na VII wiek, wykonanych ze złota, srebra i stopu miedzi. Większość stanowią okucia z główek mieczy i sztyletów, są też części hełmów i krzyży chrześcijańskich[8].

Kultury świata[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja ta składa się z około 9 tysięcy eksponatów z Oceanii, Australii, Polinezji i Melanezji, Afryki, Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej oraz Azji. Wyróżniają się zwłaszcza:

 • płaszcz czirokeski z Oklahomy,
 • laska bóstwa z Rarotonga,
 • dużych rozmiarów miedziany posąg Buddy z Sultanganj[8].

Numizmatyka[edytuj | edytuj kod]

Kolekcja mumuzmatyczna jest jedną z najważniejszych tego typu w Wielkiej Brytanii ze względu na jej wielkość (około 100 tysięcy eksponatów), zakres i wpływ monet i żetonów wyprodukowanych w Birmingham na monety na całym świecie. Wyróżniają się zwłaszcza monety i żetony wyprodukowane w Birmingham od XVIII do XX wieku[8].

Historia Birmingham[edytuj | edytuj kod]

W tym dziale zbiorów znajduje się tu ponad 42 tysięcy przedmiotów z historii Birmingham i jego mieszkańców, począwszy od prehistorii do współczesności[8].

Nauka i Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Na ten dział składa się ponad 40 tysięcy przedmiotów obejmujących takie dziedziny jak:transport, inżynieria, maszyny produkcyjne, instrumenty naukowe i medyczne, instrumenty muzyczne, zegarmistrzostwo, komputery i urządzenia mechaniczne. Wyróżniają się:

Nauki przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Na kolekcję nauk przyrodniczych składa się około 250 tysięcy okazów, obejmujących zoologię, botanikę, entomologię, geologię, mineralogię i paleontologię.

Wyróżniają się zwłaszcza znaczące kolekcje ptaków, jaj, zielników, mięczaków, owadów, kamieni szlachetnych i minerałów. Do cennych okazów wystawowych należą: czaszka triceratopsa, skamieniały krokodyl i olbrzymi jeleń irlandzki (Giant Irish Deer)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Commercial News Media: West Mids accountants appointed by largest independent museums trust. www.commercialnewsmedia.com. [dostęp 2022-07-26]. (ang.).
 2. Historic England: Council House, City Museum and Art Gallery and Council House extension. historicengland.org.uk. [dostęp 2022-07-26]. (ang.).
 3. Association of Leading Visitor Attractions: 2019 Visitor Figures. www.alva.org.uk. [dostęp 2022-07-26]. (ang.).
 4. (red.) Alan Kidd, (red.) David Nicholls: Gender, Civic Culture and Consumerism: Middle-Class Identity in Britain, 1800-1940. Manchester and New York: Manchester University Press, 1999, s. 100. ISBN 978-0-7190-5676-5. (ang.).
 5. a b Art UK: Birmingham Museums and Art Gallery. artuk.org. [dostęp 2022-07-26]. (ang.).
 6. Associated Architects: Birmingham Museum and Art Gallery. www.associated-architects.co.uk. [dostęp 2022-07-27]. (ang.).
 7. BBC News: Birmingham's Museum and Art Gallery reopens for Commonwealth Games. BBC. [dostęp 2022-07-27]. (ang.).
 8. a b c d e f g h i j k l m n o p Collection. www.birminghammuseums.org.uk. [dostęp 2022-07-26]. (ang.).