Birute Galdikas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Birutė Galdikas

Birute Mary Galdikas (ur. 10 maja 1946 w Wiesbaden) - badaczka kanadyjska pochodzenia litewskiego, specjalistka w dziedzinie prymatologii.

W 1964 roku Galdikas rozpoczęła studia na University of California w Los Angeles (UCLA), gdzie w w 1969 roku uzyskała dyplom z antropologii i gdzie spotkała także angielskiego antropologa i paleontologa Louisa Leakeya.

Początkowo Leakey, który patronował już projektom badawczym Jane Goodall i Dian Fossey, nie był zainteresowany badaniem orangutanów, ale po trzech latach zdecydował się wesprzeć materialnie projekt Galdikas.

W 1971 Birute Galdikas przybyła wraz ze swoim mężem, fotografem Rodem Brindamourem, do rezerwatu Tanjung Puting na indonezyjskiej wyspie Borneo, gdzie po kilku miesiącach założyła Camp Leakey i rozpoczęła dokumentowanie życia dzikich orangutanów. Po czterech latach pracy opublikowała duży artykuł w magazynie „National Geographic[potrzebne źródło], ilustrując go fotografiami wykonanymi przez jej męża, i zwracając uwagę szerokiej publiczności na problemy zagrożonego gatunku. W tym celu prowadziła też liczne prelekcje, starając się przede wszystkim przekonać miejscową ludność o konieczności ochrony orangutanów, zwłaszcza ich środowiska naturalnego. Wieloletnia praca badawcza została też zwieńczona tytułem naukowym doktora.

Galdikas, wraz ze swoim doktorantem, Gary Shapiro, założyła w 1986 Orangutan Foundation International (OFI), z siedzibą w Los Angeles i oddziałami w Australii, Indonezji i Wielkiej Brytanii. W 1996 pełniła też rolę doradcy przy indonezyjskim ministerstwie leśnictwa. W czerwcu 1997 została uhonorowana prestiżową nagrodą Kalpataru, najwyższym indonezyjskim odznaczeniem w dziedzinie ochrony środowiska.

Dwukrotnie była autorką okładkowego artykułu[potrzebne źródło] w „National Geographic”, opublikowała szereg innych artykułów naukowych i popularnonaukowych, dwie książki, kilkakrotnie występowała też w amerykańskiej telewizji. W jednym z jej filmów dokumentalnych, In the Wild , brała udział amerykańska aktorka Julia Roberts.

Birute Galdikas jest również profesorem Universitas Nasional w Dżakarcie i Simon Fraser University w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]