Bitter Sweet Symphony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitter Sweet Symphony
Singel zespołu The Verve
z albumu Urban Hymns
Wydany 16 czerwca 1997
Gatunek brit pop
Długość 5:59
Wydawnictwo Hut
Format CD, 12"
Singel po singlu

Bitter Sweet Symphony – przebój zespołu The Verve z ich trzeciego albumu, Urban Hymns. Singel z tym utworem został wydany 16 czerwca 1997 roku.

Charakterystyczne tło muzyczne utworu zostało zapożyczone z utworu The Last Time zespołu The Rolling Stones[1], przearanżowanego w 1966 i wydanego w ramach projektu Andrew Oldham Orchestra, za którym stał Andrew Oldham[2]. The Verve umieścił w albumie informację o wykorzystaniu fragmentu utworu, jednak według wytwórni ABKCO Records wydającej The Rolling Stones niezgodnie z umową użyto dłuższego fragmentu niż ustalony. Z tego powodu zespołowi The Verve zostały odebrane prawa majątkowe do utworu, na rzecz firmy ABKCO Records. W następnych latach nowy właściciel sprzedawał prawa do wykorzystania utworu do licznych reklam, filmów i seriali[3]. Utwór ten jest piosenką tytułową filmu „Szkoła uwodzenia”. Zespół Limp Bizkit wykorzystał słowa "Bitter Sweet Symphony" w 2005 roku w "Home Sweet Home/Bittersweet Symphony".

W 2019 r. Mick Jagger i Keith Richards zdecydowali się wyłączyć swoje nazwiska z praw do piosenki, przekazując całość praw do utworu na rzecz The Verve[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]