Bitwa koło Andrassos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa na przełęczy Andrassos
Walki Bizancjum z Muzułmanami
Ilustracja
Góry Taurus
Czas

960

Miejsce

góry Taurus

Terytorium

Turcja

Wynik

Zwycięstwo Bizancjum

Strony konfliktu
Cesarstwo Bizantyńskie Hamdanidzi Emirat Aleppo
Dowódcy
Leon Fokas Młodszy Sajf ad-Daula
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa koło Andrassos lub bitwa na przełęczy Kylindros – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 960 r. na przełęczy górskiej w górach Taurus. W bitwie armia bizantyjska dowodzona przez Leona Fokasa Młodszego rozbiła wojska Hamdanidów z emiratu Aleppou pod wodzą emira Sajf ad-Dauli.

Lokalizacja bitwy jest niejasna. Niektóre źródła mówią o bitwie stoczonej na kleisoura Kylindros (przełęczy Kylindros), która oznaczała jedną z przełęczy prowadzących do nadmorskiego miasta Kelenderis, na drogach z Likaonii do Cylicji. Wspomniane w źródłach "Andrassos" lub "Adarassos" mogło leżeć na jednej z tych dróg[1].

Nicefor Fokas na czele znacznych sił wyruszył, by odbić Kretę. Wykorzystując nieobecność jego i jego wojsk, emir Aleppo Sajf ad-Daula na czele trzydziestotysięcznej armii wtargnął do Azji Mniejszej, plądrując okoliczne ziemie. Nicefor wysłał przeciw niemu swego młodszego brata Leona Fokasa, który zdołał osaczyć powracającą armię muzułmańską na przełęczy w górach Taurus. Armia emira poniosła druzgoczącą klęskę, choć on sam uciekł z pola bitwy. Wykorzystując osłabienie przeciwnika Nicefor w 962 najechał Cylicję i spustoszył ziemie emiratu, niszcząc także stolicę Aleppo, z wyjątkiem cytadeli[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W. M. Ramsay: The Historical Geography Of Asia Minor. Londyn: John Murray, 1890, s. 367-368.
  2. Warren T. Treadgold: A history of the Byzantine state and society. Stanford, Calif.: Stanford University Press, 1997, s. 495-496. ISBN 0-8047-2421-0. (ang.)