Bitwa morska koło Sybotów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa morska koło Sybotów
wojna Koryntu z Korkyrą 435-433 p.n.e.
Ilustracja
Korfu
Czas 433 p.n.e.
Miejsce archipelag Sybotów, rejon Korfu (Kerkyra)
Terytorium Grecja
Wynik zwycięstwo Koryntu
Strony konfliktu
Korkyra
Ateny
Korynt
Dowódcy
Miciades Ksenoclides
Siły
110 okrętów, 12 000 ludzi 150 okrętów, 10 000 ludzi
Straty
70 okrętów, 1000 zabitych 30 okrętów
Wojna Koryntu z Korkyrą

zatoka Ambrakia - Syboty

Bitwa morska koło Sybotów (sierpień lub wrzesień 433 p.n.e.) miała miejsce w trakcie wojny Koryntu z Korkyrą, która toczyła się w latach 435-433 p.n.e.

W starciu flota koryncka – 150 okrętów (w tym 60 dostarczonych przez Megarę, Elidę, Leukas, Ambrakię oraz Anaktorion; straty: 30 zatopionych i uszkodzonych) zwyciężyła flotę Korkyrejczyków – 110 okrętów (straty: 70 okrętów i 1000 ludzi). W pobliżu miejsca starcia znajdowało się również dziesięć okrętów przysłanych z Aten jako pomoc dla Korkyry, nie wzięły one jednak udziału w walce. Zareagowały dopiero kiedy Koryntczycy próbowali wylądować na wyspie. Wycofali się wtedy, by dobić przeciwnika na morzu i zabezpieczyć wraki. Wieczorem powrócili w szyku bojowym, chcąc zaatakować resztki floty wroga oraz jego ateńskich sprzymierzeńców; jednak Koryntczycy zauważyli kolejnych dwadzieścia okrętów (zostały one wysłane z Aten jako dodatkowe wsparcie dla poprzednich dziesięciu) i ponownie wycofali się. Następnego dnia Ateńczycy i Korkyrejczycy próbowali doprowadzić do starcia, ale przeciwnik zaproponował rokowania, nie chcąc podejmować walki z jednym z najpotężniejszych państw greckich.

W trakcie rozmów Koryntianie oskarżali Ateńczyków o agresję, ci z kolei zasłaniali się sojuszem obronnym z Korkyrą. Twierdzili, że Korynt ma prawo do swobodnej żeglugi, ale nie może atakować sprzymierzeńca Aten. Flota koryncka odpłynęła. Był to sukces polityki Peryklesa, ponieważ flota ateńska pozostała nienaruszona, pozyskała natomiast Korkyrę jako ważną bazę na zachodzie. Cały konflikt stał się jedną z przyczyn wojny peloponeskiej.

Bibliografia[edytuj]

R. Kulesza, Wojna peloponeska, Wydawnictwo Attyka, Warszawa 2006. N.G.L. Hammond, "Dzieje Grecji", Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1994.