Bitwa morska pod Kyme (38 p.n.e.)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa morska pod Kyme
Wojna Oktawiana z Sekstusem Pompejuszem 3836 p.n.e.
Ilustracja
wybrzeże Kyme
Czas

38 p.n.e.

Miejsce

Kyme (Cumae), Kampania

Terytorium

Italia

Wynik

zwycięstwo floty Sekstusa Pompejusza

Strony konfliktu
flota Oktawiana Augusta flota Sekstusa Pompejusza
Dowódcy
Kalwizjusz Sabinus,
Menodoros
Menekrates,
Demochares
Siły
130 okrętów 150 okrętów
Straty
wiele zniszczonych jednostek 1 okręt
brak współrzędnych

Bitwa morska pod Kyme – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 38 p.n.e. między flotą Oktawiana, a flotą Sekstusa Pompejusza.

W roku 38 p.n.e. flota Oktawiana dowodzona przez Kalwizjusza Sabinusa oraz Menodorosa w liczbie 130 okrętów starła się pod Cumae z flotą Sekstusa Pompejusza pod wodzą Menekratesa (150 okrętów). Menekrates zepchnął flotę nieprzyjaciela w kierunku lądu, gdzie część okrętów utknęła na mieliźnie. Tutaj doszło do pojedynku okrętów flagowych Menekratesa i Menodorosa, których załogi toczyły zażartą walkę na pokładach. W walkach zginęło wielu ludzi po obu stronach rażonych strzałami i oszczepami. Rany odnieśli też obaj dowódcy. W końcu ludzie Menodorosa wdarli się na pokład wrogiego okrętu, zdobywając go. Ranny Menekrates zginął skacząc w głębinę morską[1].

Śmierć Menekratesa nie załamała jednak jego oddziałów. Dowództwo nad flotą objął Demochares, który uderzył na flotę Kalwizjusza, spychając je na skały i podpalając, a część zmuszając do ucieczki. Wraz z zapadnięciem nocy obie strony przerwały walkę, po czym Demochares odpłynął z resztką floty na Sycylię. Straty Menekratesa wyniosły jeden okręt, po stronie Kalwizjusza zniszczonych zostało wiele jednostek[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazda 2008 ↓, s. 155.
  2. Gazda 2008 ↓, s. 156.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]