Bitwa morska pod Side

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa morska pod Side
Wojna Rzymu z Seleukidami 192188 p.n.e.
Czas

190 p.n.e.

Miejsce

Side (południowa Azja Mniejsza)

Terytorium

Morze Śródziemne

Wynik

zwycięstwo Rodyjczyków

Strony konfliktu
Rodyjczycy Antioch III Wielki
Dowódcy
Eudamos, Pamfilidas, Chariklejtos Hannibal, Apollonios
Siły
38 okrętów 47 okrętów
Straty
kilka okrętów 10 okrętów uszkodzonych,
5–10 okrętów zatopionych,
1 okręt zdobyty
Położenie na mapie Turcji
Mapa konturowa Turcji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
36,830000°N 31,173056°E/36,830000 31,173056

Bitwa morska pod Side (bitwa nad Eurymedonem) – starcie zbrojne w roku 190 p.n.e. w trakcie wojny Rzymu z seleuckimi wojskami Antiocha Wielkiego.

Latem roku 190 p.n.e. dowodzona przez Kartagińczyka Hannibala flota Antiocha wskutek złych warunków żeglugowych (niekorzystne wiatry etezyjskie) zatrzymała się przy południowych wybrzeżach Azji Mniejszej. W odpowiedzi sprzymierzeni z Rzymem Rodyjczycy wysłali przeciwko niej dwie eskadry dowodzone przez Eudamosa i Pamfilidasa. Po ich połączeniu flota rodyjska oczekiwała na nieprzyjaciela w strategicznym punkcie wybrzeża jakim było Phaselis. Groźba epidemii skłoniła jednak do odejścia stamtąd i zakotwiczenia u ujścia rzeki Eurymedon w Zatoce Pamfilijskiej. Wkrótce obaj przeciwnicy otrzymali wiadomość o swej obecności, w dniu bitwy opuścili rankiem swe kotwicowiska i weszli na morzu wzajemnie w kontakt wzrokowy[1].

Zespół dowodzony przez Hannibala górował siłą i liczebnością nad okrętami przeciwnika; wódz rozwinął go w szyku liniowym, dowodząc lewym skrzydłem wysuniętym w kierunku otwartego morza, podczas gdy prawym dowodził seleucki Apollonios. Natomiast Eudamos poprowadził swe okręty w szyku torowym, dowodząc czołem rozciągniętej kolumny, której środek powierzył Pamfilidasowi, a tyły Chariklejtosowi.

Przewaga liczebna umożliwiła Hannibalowi wstępny sukces nad nieprzyjacielem. Później jednak doświadczenie Rodyjczyków, ich umiejętności manewrowe i jakość bojowych jednostek zdecydowały o odwróceniu ról w przebiegu bitwy[2].

Bliskość lądu uniemożliwiła na wstępie Eudamosowi na lewym skrzydle manewr wymuszonego rozwinięcia floty, dlatego okręty Hannibala zaatakował zaledwie 5 jednostkami. Rozwijane z marszu w szyk liniowy pozostałe okręty rodyjskie dopiero po pewnym czasie zajęły właściwe pozycje na skrzydłach i w centrum. Lewe skrzydło rodyjskie wprawdzie zmusiło do ucieczki Apolloniosa na prawym skrzydle nieprzyjaciela, za to Hannibal na drugim skrzydle zyskał przewagę okrążając Eudamosa. Gdy jednak Rodyjczyk wezwał na pomoc okręty lewego skrzydła, które z powodzeniem uderzyły na przeciwnika z flanki, flota Antiocha, poniósłszy cięższe straty, wycofała się na wschód do cylicyjskiego Korakesion.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Opis działań poprzedzających i przebieg bitwy znany jedynie na podstawie relacji Liwiusza (Dzieje XXXVII, 23-24).
  2. Serge Lancel: Hannibal. Warszawa: PIW, 2001, s. 315.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Daniel Gazda: Armie świata antycznego. Republika rzymska i Kartagińczycy. Warszawa: Bellona, 2006