Bitwa na Sowiej Górze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa na Sowiej Górze (pod Batorzem)
powstanie styczniowe
Ilustracja
Czas

6 września 1863

Miejsce

okolice Batorza

Terytorium

Królestwo Kongresowe

Wynik

klęska powstańców

Strony konfliktu
powstańcy styczniowi Imperium Rosyjskie
Dowódcy
płk Marcin Borelowski ppłk Jolszyn
Siły
ok. 700 powstańców
(w tym ochotnicy węgierscy)
elementy 18 Wołogdańskiego Pułku Piechoty
Straty
31 zabitych
(47 rannych)
Wg danych rosyjskich:
4 zabitych
1 zmarły od ran
8 rannych
brak współrzędnych
Pamięci Marcina "Lelewela" Borelowskiego. Tablica w Rzeszowie, 1913

Bitwa na Sowiej Górze – bitwa powstania styczniowego stoczona 6 września 1863 roku w okolicach Batorza przez oddział Marcina Lelewela Borelowskiego.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Po bitwie pod Panasówką Borelowski ze swoim oddziałem udał się w kierunku Goraja. W czasie postoju we wsi Otrocz zostali zaatakowani przez Kozaków i zmuszeni do wycofania w kierunku Batorza. W czasie narady sztabowej, mimo protestów Lelewela, dowódcy podjęli decyzję o przyjęciu bitwy oraz przygotowaniu zasadzki na trakcie z Otroczy przy głębokim parowie w lesie. Zostali jednak wykryci przez zwiad rosyjski i zaatakowani od strony Batorza przy jednoczesnym ataku od frontu.

Straty[edytuj | edytuj kod]

W wyniku bitwy oddział został całkowicie rozbity i zginęło 31 powstańców (47 zostało rannych), co potwierdza zbiorowy akt zgonu w księdze stanu cywilnego parafii Batorz[1]. Borelowski został śmiertelnie ranny. W walce zginął również major huzarów, baron Wallisch, węgierski ochotnik i szef sztabu oddziału Lelewela. Straty carskie według rosyjskiej monografii 18 Wołogdańskiego Pułku Piechoty wyniosły 4 zabitych, 1 zmarłego od ran oraz 8 rannych[2] i trudno ocenić ich wiarygodność.

Polegli, w tym sam Borelowski, zostali pochowani na cmentarzu w Batorzu. W 1933 roku. w miejscu bitwy usypano symboliczny kopiec. Napis na stojącym tam obelisku brzmi: Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, że za ukochanie Jej, tuśmy polegli. W pobliskim lesie znajduje się mogiła zbiorowa z powstania 1863 r. w Batorzu.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Uczestnicy bitwy na Sowiej Górze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Polski, Andrzej Kasprzak, W hołdzie przeszłości. Miejsca pamięci powstania styczniowego w województwie lubelskim, s. 47, 2012.
  2. НЭБ - Национальная электронная библиотека, rusneb.ru - Национальная электронная библиотека [dostęp 2021-02-18] (ang.).