Bitwa nad Święcianą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Bornhöved
Walki Franków z Sasami
Ilustracja
Limes Saxoniae
Czas 798
Miejsce Bornhöved, Schwentinefeld rejon Neumünster
Terytorium Niemcy
Wynik Zwycięstwo Franków i Obodrytów
Strony konfliktu
Frankowie

Obodryci

Saksonia
Dowódcy
Eburis, Drożko  ?
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa nad Święcianą – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 798 pomiędzy wodzem Obodrytów Drożkiem i sprzymierzonym z nim wodzem Franków Eburisem, a saskim plemieniem Nordalbingów nad potokiem Święcianą (niem. Alte Schwentine) niedaleko miasta Bornhöved.

Bitwa zakończyła się klęską Sasów, według rocznika frankijskiego miało ich polec 4 tysiące (dane prawdopodobnie zawyżone)[1].

Państwo Obodrytów w czasach panowania księcia Drożka (795–809)

Bezpośrednim wynikiem bitwy było kilkuletnie objęcie, z woli Karola Wielkiego, zwierzchności nad terenami Nordalbingów przez Związek obodrycki.

Wynik bitwy zadecydował o złamaniu oporu Sasów zamieszkujących rejony północnej Łaby, którzy od roku 782 toczyli wojnę z Karolem Wielkim a także rozpoczęciu chrystianizacji na tych terenach. W wyniku przesiedleń i wędrówek miejscowych ludów, Półwysep Jutlandzki mocno się wyludnił, a zamieszkujący ten rejon od VI w Duńczycy i Sasi podejmowali migrację do zachodniego Holsztynu. Tak wielka liczba ludności napływowej musiała w końcu doprowadzić do sporów, zakończonych w roku 811 ustaleniem rzeki Eider jako granicznej strefy pomiędzy Danią oraz Cesarstwem Franków. W roku 810 utworzono strefę Limes Saxoniae. Strefa ta była dla Franków i Sasów swoistym buforem ochronnym przed atakami Obodrytów zamieszkujących ziemie obecnego wschodniego Holsztynu.

Przypisy

  1. Za Karola Wielkiego i jego następców. W: Jerzy Strzelczyk: Słowianie połabscy. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2013, s. 42. ISBN 9788371779862.