Bitwa nad Strawą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Bitwa nad Strawą (Strewą) pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a zakonem krzyżackim miała miejsce 2 lutego 1348 roku nad rzeką Strawą (Strewą) w pobliżu Żyżmorów. Była to jedna z bitew krucjat północnych (okres walki o Żmudź).

Krzyżacy pod dowództwem Winricha von Kniprode pokonali Litwinów (historycy nie są pewni, czy dowodził nimi Kiejstut Giedyminowicz czy Narymunt Gleb). Obydwie strony poniosły ciężkie straty; w bitwie zginęli książęta litewscy Narymunt i Monwid.

Wszystko wskazuje na to, że bitwa ta miała charakter przełomowy. Henryk Łowmiański podnosi, że od tego czasu Litwa nie mogła Krzyżakom stawić czoła o własnych siłach w polu[1]. W latach 1300-1315 Krzyżacy byli skutecznie odpierani przez wojska litewskie i żmudzkie pod wodzą Witenesa[2]. Potem jednakże siła litewskiego oporu osłabła i Litwini nie byli w stanie dopowiadać na wciąż organizowane rejzy krzyżackie[1].

Pomimo że Olgierd i Kiejstut zgromadzili nad Strawą wszystkie siły i posiłki z Rusi, Litwini musieli odstąpić z pola bitwy[2]. Po tej porażce Kiejstut w 1348/1349 r. zwrócił się do króla polskiego Kazimierza z prośbą o pośrednictwo i poparcie u papieża w sprawie przyjęcia chrztu przez Litwę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Henryk Łowmiański: Polityka Jagiellonów. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1999.
  2. a b c Jerzy Ochmański: Historia Litwy. Wrocław, Warszawa, Kraków: Ossolineum, 1990, s. 54.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jokimaitis, Rimantas; Algis Kasperavičius, Eugenijus Manelis, Beatričė Stukienė (1999). World and Lithuanian History. VI-XVIII centuries. The World and Lithuania. Vilnius: Kronta. s. 118–135.
  • Simas Sužiedėlis, ed (1970–1978). „Strėva, Battle of”, w: Encyclopedia Lituanica. V. Boston, Massachusetts: Juozas Kapočius. s. 308–309.