Bitwa nad rzeką Minato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa nad rzeką Minato
Wojny okresu Nanboku-chō 1336-1392
Battle of minatogawa.svg
Bitwa nad rzeką Minato
Czas 5 lipca 1336
Miejsce w pobliżu rzeki Minato
Terytorium Japonia
Wynik zwycięstwo wojsk Ashikagi
Strony konfliktu
Ashikaga mon.svg rebelianci (Ashikaga Takauji) Flag of Osaka Prefecture.svg wojska cesarskie (Kusunoki Masashige)
Dowódcy
Ashikaga Takauji Kusunoki Masashige
Siły
35 000 17 000
Straty
nieznane wysokie (rozbicie armii)

Bitwa nad rzeką Minato (jap. 湊川の戦い Minatogawa no tatakai?) – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 5 lipca 1336 r. w trakcie wojen okresu Nanboku-chō (13361392), w Japonii. Była to decydująca bitwa w trakcie rebelii Ashikagi Takauji'ego przeciwko cesarzowi Go-Daigo.

Dowódcy wojsk cesarskich Kusunoki Masashige oraz Nitta Yoshisada zamierzali przejść wraz ze swoimi wojskami górę Kongo i zająć stolicę Kioto. Cesarz i większość jego dworzan odrzucili jednak ten plan. W ten sposób podlegli cesarzowi samuraje zmuszeni byli do respektowania decyzji cesarskich i walki pod jego rozkazami.

Do bitwy doszło w dniu 5 lipca 1366 r. Naprzeciwko 35 tys. wojowników Ashikagi stanęło około 17 tys. żołnierzy wojsk cesarskich. Armia cesarska podzielona była na dwie części. Jedna z nich tuż po nadejściu wycofała się z pola bitwy, obawiając się okrążenia, a tym samym zostawiając Kusunokiego wobec silniejszego liczebnie przeciwnika. Rebelianci uderzyli na samurajów Kusunokiego z dwóch stron. Żołnierze cesarscy bronili się zaciekle, nie mieli jednak wielkich szans w starciu z przeważającymi siłami wroga. Do wieczora cała armia Kusunokiego została rozbita, a on sam ciężko ranny. Dopiero wówczas zawróciły wojska Nitty Yoshisady, było już jednak po walce. Ranny Kusunoki, wraz ze swoim bratem Masaue, wycofał się do pobliskiej zagrody chłopskiej, gdzie popełnił seppuku.

Po latach historię konfliktu (od momentu rebelii Genkō do okresu Nanboku-chō) spisano w czterdziestotomowym eposie Taiheiki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen Turnbull, The Samurai Sourcebook, 2000.