Bitwa nad rzeką Prut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad rzeką Prut
walki kozacko-tureckie 1621
Ilustracja
rzeka Prut (odcinek koło Hoverli)
Czas 1621
Miejsce rzeka Prut
Wynik zwycięstwo tureckie
Strony konfliktu
Kozacy zaporoscy Osmanowie
Dowódcy
Osman II
Siły
200 wiele tysięcy
Straty
ponad 150 ponad 1 000
brak współrzędnych

Bitwa nad rzeką Prut – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1621 r. w trakcie walk kozacko-tureckich.

W sierpniu 1621 r. wojska kozackie wkroczyły na ziemie Mołdawii. Jednym z celów tej akcji było opóźnianie pochodu wojsk tureckich kierujących się w stronę Chocimia. Do większej potyczki doszło 16 sierpnia pod Konczanami. Tego dnia Kozacy stawili silny opór wojskom tatarskim.

Dnia 19 sierpnia armia Osmana II nadeszła w rejon walk. Około 90 Kozaków schroniło się w pobliskiej jaskini, skąd skutecznie odpierali oni ataki wojsk osmańskich. Turkom udało się w końcu podłożyć ogień w jaskini i zmusić do wyjścia stamtąd obrońców, których wybito.

W tym czasie po drugiej stronie Prutu oddział 200 Kozaków chronił się w lesie, odpierając cały dzień ataki wojsk Hadżekiego paszy. Osmanowie używali artylerii, jednak niewiele wskórali przeciwko dobrze okopanym Kozakom. Następnie oddział Janczarów starał się zdobyć pozycje kozackie atakując z drugiej strony rzeki. Powracający z jeńcami lub głowami Kozaków żołnierze, byli osobiście nagradzani przez sułtana tureckiego.

Walki trwały do późnej nocy. Pod osłoną ciemności Kozacy opuścili stanowiska obronne, wycofując się głęboko w las. Ścigający Kozaków Osmanowie zabili w pościgu wielu przeciwników, z których nielicznym udało się ostatecznie wycofać. Po bitwie rozwścieczony sułtan nakazał stracić wszystkich jeńców. W trakcie walki zginęło ponad tysiąc żołnierzy tureckich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leszek Podhorodecki: Chocim 1621, wyd. Bellona, Warszawa 2008.