Bitwa nad rzeką Salado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa nad rzeką Salado
Rekonkwista
Ilustracja
Bitwa nad rzeką Salado
Czas 1340
Miejsce rejon rzeki Salado, Tarifa
Terytorium Hiszpania
Wynik Zwycięstwo chrześcijan
Strony konfliktu
Królestwo Kastylii i Leónu, Portugalia Emirat Grenady, Marynidzi
Dowódcy
Alfons XI, Alfons IV (król Portugalii) Ali I (Marynidzi), Jusuf I (Nasrydzi)
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
36°03′00,0000″N 5°37′00,0000″W/36,050000 -5,616667

Bitwa nad rzeką Salado – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 października 1340 r. w trakcie Rekonkwisty na terenie obecnej prowincji Cádiz koło Tarify. Była to jedna z najważniejszych bitew w końcowej fazie Rekonkwisty. W wyniku bitwy połączone siły kastylijskie króla Alfonsa XI oraz portugalskie Alfonsa IV pobiły marokańskich Merynidów pod wodzą Abu l-Hasana i sprzymierzonych z nim Nasrydów Jusufa I.

Po klęsce w bitwie pod Tebą w roku 1330 emir Granady Muhammad IV zwrócił się o pomoc do sułtana Marynidów Abu Hasana. Flota sułtana opuściła w roku 1333 Maroko przybijając do Algeciras. Po 5-miesięcznym oblężeniu Muzułmanie zdobyli w czerwcu 1333 r. Gibraltar. Po tym sukcesie sułtan powrócił do Maroka, gdzie zamierzał zmobilizować wielką armię w celu zdobycia Kastylii i odzyskania terytorialnych zdobyczy wojsk chrześcijańskich w Hiszpanii w poprzednich wiekach.

W kwietniu 1340 r. Abu l-Hasan pokonał flotę chrześcijańską w bitwie morskiej pod Gibraltarem, po czym zebrał swoje siły w rejonie Algeciras[1]. W sierpniu połączył się z wojskami Jusufa I, przystępując do oblężenia Tarify.

Do bitwy doszło nad rzeką Salado. Muzułmanie zostali pobici i wycofali się do Algeciras. Wojsko chrześcijańskie zdobyło wrogi obóz, w którym znajdował się skarbiec wojenny Muzułmanów. Wydarzenia 1340 były ostatnią próbą inwazji Muzułmanów na ziemie hiszpańskie. Wojna z Sułtanatem Grenady trwała jeszcze 10 lat, w przeciągu których Alfons XI odzyskał kilka ważnych obszarów. W roku 1344 po trwającym dwa lata oblężeniu zdobyto m.in. Algeciras[1].

Postawa króla Alfonsa IV w bitwie przyniosła mu przydomek Dzielnego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Schlacht am Salado (niem.). Weltum. [dostęp 2019-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-29)].
  2. Schlacht von Salado (niem.). PerliStige.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]