Bitwa nad rzeką Salado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa nad rzeką Salado
Rekonkwista
Ilustracja
Bitwa nad rzeką Salado
Czas

1340

Miejsce

rejon rzeki Salado, Tarifa

Terytorium

Hiszpania

Wynik

Zwycięstwo chrześcijan

Strony konfliktu
Królestwo Kastylii i Leónu, Portugalia Emirat Grenady, Marynidzi
Dowódcy
Alfons XI, Alfons IV (król Portugalii) Ali I (Marynidzi), Jusuf I (Nasrydzi)
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
36°02′42″N 5°36′54″W/36,045000 -5,615000

Bitwa nad rzeką Salado – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 października 1340 r. w trakcie Rekonkwisty na terenie obecnej prowincji Cádiz koło Tarify. Była to jedna z najważniejszych bitew w końcowej fazie Rekonkwisty. W wyniku bitwy połączone siły kastylijskie króla Alfonsa XI oraz portugalskie Alfonsa IV pobiły marokańskich Merynidów pod wodzą Abu l-Hasana i sprzymierzonych z nim Nasrydów Jusufa I.

Po klęsce w bitwie pod Tebą w roku 1330 emir Granady Muhammad IV zwrócił się o pomoc do sułtana Marynidów Abu Hasana. Flota sułtana opuściła w roku 1333 Maroko przybijając do Algeciras. Po 5-miesięcznym oblężeniu Muzułmanie zdobyli w czerwcu 1333 r. Gibraltar. Po tym sukcesie sułtan powrócił do Maroka, gdzie zamierzał zmobilizować wielką armię w celu zdobycia Kastylii i odzyskania terytorialnych zdobyczy wojsk chrześcijańskich w Hiszpanii w poprzednich wiekach.

W kwietniu 1340 r. Abu l-Hasan pokonał flotę chrześcijańską w bitwie morskiej pod Gibraltarem, po czym zebrał swoje siły w rejonie Algeciras[1]. W sierpniu połączył się z wojskami Jusufa I, przystępując do oblężenia Tarify.

Do bitwy doszło nad rzeką Salado. Muzułmanie zostali pobici i wycofali się do Algeciras. Wojsko chrześcijańskie zdobyło wrogi obóz, w którym znajdował się skarbiec wojenny Muzułmanów. Wydarzenia 1340 były ostatnią próbą inwazji Muzułmanów na ziemie hiszpańskie. Wojna z Sułtanatem Grenady trwała jeszcze 10 lat, w przeciągu których Alfons XI odzyskał kilka ważnych obszarów. W roku 1344 po trwającym dwa lata oblężeniu zdobyto m.in. Algeciras[1].

Postawa króla Alfonsa IV w bitwie przyniosła mu przydomek Dzielnego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Schlacht am Salado. Weltum. [dostęp 2019-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-29)]. (niem.).
  2. Schlacht von Salado. PerliStige. (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]