Bitwa o Czerwone Klify

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa o Czerwone Klify
Bitwy Epoki Trzech Królestw
Ilustracja
Rysunki na klifie koło miejscowości Chibi (prowincja Hubei).
Czas

zima 208/209 n.e.

Miejsce

W pobliżu Jangcy, w Chinach. Nad określeniem dokładnego miejsca bitwy nadal trwają dyskusje. Przeważa opinia, iż potyczka miała miejsce koło dzisiejszego Chibi, na południowym brzegu Jangcy

Wynik

Zdecydowane zwycięstwo Sun Quana i Liu Beia

Strony konfliktu
Sun Quan, Liu Bei Cao Cao
Dowódcy
Zhou Yu, Cheng Pu
Liu Bei
Cao Cao
Siły
50 000 220 000 – 240 000 (według szacunków przeciwników)
Straty
Nieznane Nieznane, jednak przedstawiane jako znaczące
Położenie na mapie Chin
Mapa konturowa Chin, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
29°52′11″N 113°37′13″E/29,869722 113,620278

Bitwa o Czerwone Klify, znana także pod nazwą Bitwa pod Chibi (chiń. upr. 赤壁之战; chiń. trad. 赤壁之戰; pinyin Chìbì zhī zhàn) – decydująca bitwa końca dynastii Han, rozegrała się przed początkiem Okresu Trzech Królestw w Chinach. Bitwa odbyła się zimą 208/209, pomiędzy zjednoczonymi siłami Liu Beia i Sun Quana, a przeważającymi liczebnie wojskami Cao Cao. Liu Bei i Sun Quan udaremnili wysiłki Cao Cao, który próbował podbić tereny na południe od rzeki Jangcy i ponownie zjednoczyć ziemie Wschodniej Dynastii Han. Sprzymierzone zwycięstwo przy Czerwonych Klifach zapewniło przetrwanie Liu Beiowi i Sun Quanowi, dało im kontrolę nad Jangcy i zapewniło linię obrony, która była później podstawą do utworzenia dwóch południowych królestw – Shu Han (蜀) i Wu (吳).

Opisy bitwy znacznie się różnią, co do detali; nawet jej lokalizacja pozostaje dyskusyjna. Jednak pomimo iż dokładne miejsce pozostaje niepewne, większość naukowców przypuszcza, że bitwa miała miejsce na południowym brzegu Jangcy, na południowy zachód od dzisiejszego Wuhan i północny wschód od Baqiu (współcześnie miasto Yueyang w prowincji Hunan). Najwięcej szczegółowych relacji z bitwy dostarcza biografia Zhou Yu w historycznym tekście z trzeciego wieku: Kronika Trzech Królestw (Sanguo Zhi). Wyolbrzymiona i wyidealizowana bitwa jest również głównym wydarzeniem w jednej z czterech najsłynniejszych powieści literatury chińskiej: Opowieści o Trzech Królestwach.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Plan pokonania Cao Cao opracował służący u Liu Beia strateg Zhuge Liang. Strategia zakładała pozorowane poddanie się wojsk generała Wu, Huang Gaia. Udając przejście na stronę wroga wysłano w stronę floty Cao Cao dziesięć uprzednio podpalonych okrętów, obciążonych drewnem nasączonym łatwopalnymi oliwami. Kiedy zbliżyły się do floty Cao Cao – nagle wybuchły. Zakotwiczone statki połączone były łańcuchami. Dzięki tej okoliczności oraz korzystnym wiatrom, flota spłonęła. Po bitwie Cao Cao powrócił na północ.

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Bitwa o Czerwone Klify została przedstawiona w filmie Trzy Królestwa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]