Bitwa o Huế

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa o Huế
wojna wietnamska
Ilustracja
Zniszczony most na Rzece Perfumowej
Czas

30 stycznia3 marca 1968

Miejsce

Huế

Terytorium

Wietnam Południowy

Przyczyna

ofensywa Tết

Wynik

taktyczne zwycięstwo sił amerykańskich i południowowietnamskich

Strony konfliktu
 Wietnam Południowy
 Stany Zjednoczone
 Wietnam Północny
 Wietkong
Dowódcy
Ngô Quang Trưởng
Foster LaHue
Trần Văn Quang
Siły
11 batalionów Armii Republiki Wietnamu
2 bataliony US Army
3 bataliony Marines
10 batalionów Wietnamskiej Armii Ludowej i Wietkongu
Straty
ARW:
452 zabitych
2123 rannych
US Armed Forces:
221 zabitych
1584 rannych
5 000 zabitych i rannych
98 jeńców
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa konturowa Wietnamu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
16°28′03″N 107°34′48″E/16,467500 107,580000
Amerykańscy Marines na czołgu Patton podczas walk o Huế w 1968 r.

Bitwa o Huế – starcie zbrojne, które miało miejsce od stycznia do marca 1968 roku w trakcie wojny wietnamskiej.

W styczniu 1968 r. Huế – ważne strategicznie miasto dla Armii Republiki Wietnamu, stało się celem ataku sił komunistycznych z północy. Nocą 31 stycznia dwa bataliony Wietkongu ostrzelały miasto, zajmując pozycje i oczekując na siły Wietnamskiej Armii Ludowej podążające w rejon Huế. Próby ataków na bramy miasta zakończyły się niepowodzeniem i wysokimi stratami wśród atakujących. Pomimo tego amerykańscy żołnierze piechoty morskiej nie byli w stanie powstrzymać naporu wroga, który zajmował poszczególne rejony miasta. Po 2 godzinach walk miasto wraz ze znajdującą się w nim cytadelą zostało zdobyte przez siły północy.

Na wieść o trudnej sytuacji Amerykanów w Huế, na pomoc z bazy wojskowej Phú Bài wyruszyły dwa plutony Marines kompanii A w asyście 4 czołgów M48 Patton. Po ciężkich walkach grupa ta przedarła się przez pozycje Wietkongu a następnie rozpoczęła ostrzał z czołgów tych budynków, w których znajdowały się stanowiska nieprzyjaciela. W odpowiedzi obrońcy zarzucili Amerykanów salwami z granatników przeciwpancernych. Dowodzący grupą kapitan Gordon Batcheller wezwał posiłki. Do poważnie przetrzebionej Kompanii A, dołączyła wkrótce Kompania Golf podpułkownika Marcusa Gravela. Amerykanie unieszkodliwili stanowisko karabinu maszynowego, dzięki czemu przedarli się do bazy Armii Wietnamu - MACV (Military Assistance Command Vietnam). Stąd kompania Golf poprowadziła atak na drugi brzeg Rzeki Perfumowej. W międzyczasie śmigłowce dostarczały do bazy posiłki oraz zabierały rannych. Atak komunistów został przerwany, pomimo tego posiadali oni znaczną przewagę w ludziach oraz dysponowali dużymi zapasami amunicji.

Drugiego dnia walk (1 lutego), siedem kompanii Marines rozpoczęło działania w południowej części miasta. Równocześnie trwały walki sił ARW z Wietkongiem w rejonie cytadeli. Po kilku dniach krwawych walk o każdy dom, 12 lutego Amerykanie rozpoczęli atak na zajętą przez wroga cytadelę. Przy wsparciu sił ARW zajęto większość jej obszaru. Wykorzystane do ataku w wąskich uliczkach cytadeli czołgi były łatwym celem dla Wietkongu. Sytuację poprawiło nieznacznie użycie gazu łzawiącego. Walki trwały jednak nadal. W dniach 13-20 lutego Amerykanie stracili 47 zabitych i 240 rannych. Dnia 21 lutego Amerykanom udało się przerwać linie zaopatrzenia do Huế. Dzień później wraz z ARW, Amerykanie przypuścili decydujący atak na pozbawionego dostaw i osłabionego walkami przeciwnika.

Bitwa o Huế trwała 26 dni. Straty po stronie ARW wyniosły 452 zabitych i 2123 rannych, Amerykanie stracili 221 ludzi a 1584 odniosło rany, w tym Marines: 142 zabitych, 857 rannych. Straty Wietkongu szacowane są na 5000 zabitych i 98 jeńców. Zginęło także 5800 cywilów a piękne niegdyś miasto zamieniło się w ruinę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James R.Arnold: Ofensywa Tet 1968, wyd. Amer Com S.A., Poznań 2009.