Bitwa o Kinszasę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa o Kinszasę
I wojna domowa w Kongu
Ilustracja
Kinszasa
Czas

717 maja 1997

Miejsce

Kinszasa

Terytorium

Zair

Wynik

zwycięstwo partyzantów

Strony konfliktu
Zair Zair
UNITA
Demokratyczna Republika Konga ADFL
 Angola
 Rwanda
Dowódcy
Mobutu Sese Seko
Kengo wa Dondo
Laurent-Désiré Kabila
James Kabarebe
Siły
ponad 10 000 12 000
Straty
nieznane nieznane
brak współrzędnych

Bitwa o Kinszasę – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1997 w trakcie I wojny domowej w Kongu.

W kwietniu 1997 r. po opanowaniu prowincji Szaba, oddziały partyzantów ADFL (Sojusz Sił Demokratycznych na rzecz Wyzwolenia Konga-Zairu) rozpoczęły ofensywę na stolicę kraju Kinszasę. 10 kwietnia zajęto stolicę prowincji Kasai Zachodnie – Kanangę nie napotykając oporu sił FAZ (Zairskie siły zbrojne). W międzyczasie zajęto opuszczoną przez przeciwnika i splądrowaną stolicę prowincji Kasai Wschodnie – Mbuji. Po zajęciu obu prowincji front zbliżył się do zajętej przez wojska rządowe Kinszasy. Rozpoczęły się przygotowania do ataku, oddziały partyzanckie zasilali liczni ochotnicy oraz armia Angoli (1 500 żołnierzy). W kierunku miasta podciągano transportery opancerzone oraz działa artyleryjskie.

Tymczasem strona rządowa przygotowywała się do obrony stolicy, werbując m.in. 5000 angolskich partyzantów z UNITA oraz 80 najemników francuskich. 29 kwietnia wojska rządowe zmuszone zostały do opuszczenia miasta Kikwit – głównego punktu oporu sił rządowych na drodze do Kinszasy. Zacięte walki wybuchły o położone 200 km od Kinszasy miasto Kenge. Ostatecznie wojska rządowe opuściły stanowiska w tym mieście. 7 maja rozpoczęło się natarcie w kierunku lotniska Ndjili, 25 km od stolicy. Atakujące Kinszasę siły wojsk sojuszu liczyły w tym momencie 12 000 żołnierzy.

9 maja po załamaniu się rozmów pokojowych pomiędzy Mobutu i Kabilą partyzanci wznowili działania wojenne. Po 13 maja partyzanci zajęli ważne strategicznie punkty wokół stolicy. W mieście Mbandaka oddziały ADFL wsparte siłami rwandyjskimi dokonały masakry uchodźców na drodze na lotnisko. 15 maja Mobutu pod naciskiem swoich generałów, tracąc poparcie wojska zrzekł się władzy w Zairze i opuścił Kinszasę. Dwa dni później uzyskał azyl polityczny w Maroku. Po wyjeździe Mobutu, większość dowódców armii złożyło broń i zbiegło do miasta Brazzaville. 17 maja partyzanci po krótkich walkach wkroczyli do stolicy, witani entuzjastycznie przez mieszkańców. Przez kolejne kilka dni trwały niewielkie potyczki z resztkami armii rządowej. W połowie maja partyzanci opanowali sytuację w całym kraju a dyktatura Mobutu zakończyła się.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Kucharski: Zair 1996–1997, Wydawnictwo Bellona, Bitwy-Kampanie-Wojny, Warszawa 2002.