Bitwa o Moskwę (film 1985)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa o Moskwę
Битва за Москву
Gatunek

wojenny

Rok produkcji

1985

Data premiery

1985 (MFF w Moskwie)
1987 (Polska)

Kraj produkcji

ZSRR
Czechosłowacja
NRD
Wietnam

Język

rosyjski
niemiecki

Czas trwania

358 min

Reżyseria

Jurij Ozierow

Scenariusz

Jurij Ozierow

Muzyka

Aleksandra Pachmutowa

Zdjęcia

Igor Czernych
Władimir Gusiew

Kostiumy

Diljara Ozierowa

Montaż

Swietłana Mietielica

Produkcja

Mosfilm
Filmové Studio Barrandov
Deutsche Film (DEFA)
FAFIM

Dystrybucja

Mosfilm
Ustredni Pujcovna Filmu

Bitwa o Moskwę (ros. Битва за Москву / Bitwa za Moskwu) – radziecki film wojenny z 1985 roku w reżyserii Jurija Ozierowa. Wyprodukowany przy współpracy ze studiami filmowymi z NRD, Czechosłowacji i Wietnamu. Epopeja filmowa autora głośnego Wyzwolenia, wyprodukowana z okazji 40. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem. Zdjęcia kręcono w Moskwie, Wietnamie i Czechosłowacji.

Film był krytykowany od momentu swojej premiery za archaiczny monumentalizm, wyidealizowany obraz wojny i próbę restauracji na ekranie kultu Stalina, które w II połowie lat 80. raziły krytyków nawet w ZSRR.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film składa się z dwóch części – Agresja i Tajfun. Jest to wyidealizowany z punktu widzenia radzieckiej propagandy zapis niemieckiej operacji Barbarossa od pierwszych jej dni w czerwcu 1941 do załamania się niemieckiej ofensywy na Moskwę w grudniu tego samego roku. W filmie, pełnym epickich scen i heroicznych aktów poświęcenia ludzi radzieckich broniących swojej ojczyzny, można zobaczyć autentyczne postacie m.in. niemieckich i radzieckich dowódców i przywódców (Hitler, Stalin) oraz wydarzenia z historii pierwszych miesięcy wielkiej wojny ojczyźnianej (obrona twierdzy Brześć, Homla, Smoleńska i oczywiście Moskwy).

Role[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cezary Prasek. Moskwa 1941. „Film”. nr 5/1961 (1987-02-01), s. 10-11. Warszawa: RSW "Prasa-Książka-Ruch". ISSN 0137-463X. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]