Bitwa o Sitkę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa o Sitkę
Rosyjska kolonizacja Ameryki Północnej
Czas październik 1804
Miejsce Wyspa Baranowa, Alaska
Wynik zdecydowane zwycięstwo wojsk rosyjskich
Strony konfliktu
Rosja Imperium Rosyjskie
indianie Tlingit
Dowódcy
Aleksander Baranow

Jurij Lisianski

K'alyaan
Siły
150 Rosjan i 400 Aleutów około 800
Straty
12 zabitych nieznane

Bitwa o Sitkę (ros. Битва при Ситке ) – bitwa stoczona w październiku 1804 roku pomiędzy Rosjanami a Indianami Tlingit na Wyspie Baranowa.

Zajęcie Sitki w 1802 roku[edytuj | edytuj kod]

W 1802 roku rosyjska faktoria handlowa na Wyspie Baranowa została zaatakowana przez Indian. Indianie zdobyli ją zabijając znajdujących się tam Rosjan i Aleutów. Wiadomość o tym rozwścieczyła Rosjan.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Rosjanie postanowili odzyskać osadę. W tym celu zdecydowali się wykorzystać odbywający rejs dookoła świata okręt Newa. Przybył on do rosyjskich posiadłości na północnym Pacyfiku. Następnie skierował się w stronę Sitki. Zaraz po przybyciu w październiku 1804 roku Rosjanie przypuścili atak lądowy na fort znajdujący się na miejscu dawnej rosyjskiej osady. Atak ten został jednak odparty. Główną przyczyną tego niepowodzenia było wykorzystanie do walki raczej słabo zmotywowanych Aletów którzy wpadli w panikę. Następnie Rosjanie przez trzy dni ostrzeliwali fort aż w końcu Indianie sami opuścili fortyfikacje które wkrótce zostały zajęte przez Rosjan. Po stronie rosyjskiej straty wyniosły 12 zabitych. W bitwie uczestniczył Aleksander Baranow -rosyjski kolonizator Ameryki Północnej.