Bitwa o Yavin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa o Yavin
Konflikt: Galaktyczna wojna domowa
Data 0 BBY
Miejsce Yavin
Wynik zwycięstwo Rebelii
Przyczyna próba zniszczenia bazy Rebelii przez Imperium
Walczące strony
Sojusz dla przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Jan Dodonna, Vanden Willard Wilhuff Tarkin†, Darth Vader
Siły
X-wingi, Y-wingi, Sokół Millennium Gwiazda Śmierci, myśliwce TIE Fighter
Straty
Większość floty. Niemal całkowite (ocalał tylko Darth Vader i myśliwce TIE, będące poza bazą).

Bitwa o Yavin – jedna z ważniejszych potyczek między siłami Sojuszu Rebeliantów a Imperium w świecie Gwiezdnych wojen. Przedstawiona jest w filmie Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja, a także w grach komputerowych X-Wing oraz Rebel Assault.

Wstęp[edytuj | edytuj kod]

Wstępem do bitwy było uzyskanie przez księżniczkę Leię planów Gwiazdy Śmierci (przedstawione w filmie Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie). Statek Lei został przechwycony przez niszczyciel Lorda Vadera w pobliżu planety Tatooine, jednak Lei udało się wysłać droidy R2-D2 (plany Gwiazdy Śmierci zostały zapisane w pamięci R2-D2 wraz z holograficzną prośbą o pomoc) oraz C-3PO do Obi-Wana Kenobiego. Obi-Wan Kenobi wraz z Lukiem Skywalkerem wyruszyli na Alderaan na pokładzie Sokoła Millenium, aby przekazać dane Bailowi Organie. Gdy dotarli na miejsce okazało się, że planeta została zniszczona. Ich statek został przechwycony przez Gwiazdę Śmierci, na której znajdowała się również Leia. Podczas walk na pokładzie Darth Vader zabił Obi-Wana, lecz ten po połączeniu się z Mocą mógł służyć radą Mistrzowi Yodzie jak i młodemu Skywalkerowi, zaś Sokół został uwolniony, a dane o stacji przekazane dowództwu Rebelii na czwartym księżycu Yavina. Tam zajęto się analizowaniem planów stacji bojowej, poszukując jej słabego punktu – działania te koordynował Jan Dodonna.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Dzięki umieszczeniu na pokładzie Sokoła ukrytego nadajnika, Imperium poznało lokalizację bazy rebelianckiej. Gwiazda Śmierci wyruszyła do systemu Yavin, docierając tam na krótko po tym, jak Dodonna zdołał odkryć jedyny słaby punkt tej stacji bojowej – niewielki szyb chłodzący, prowadzący prosto do jej reaktora. Trafienie w ten szyb torpedą protonową mogło zniszczyć całą stację, było to jednak niemal niemożliwe do wykonania.

Gwiazda Śmierci wyszła z nadprzestrzeni w systemie Yavin w takiej pozycji, że księżyc Yavin IV zasłonięty był przed nią przez gazowego giganta. Podczas gdy stacja bojowa okrążała planetę, rebelianci poderwali do ataku na nią swoje myśliwce kosmiczne. Dzięki temu, że artyleria Gwiazdy była przystosowana głównie do walki z dużymi okrętami, myśliwce były w stanie skutecznie działać nad powierzchnią sztucznego księżyca.

Większa część maszyn rebelianckich podjęła walkę z imperialnymi myśliwcami osłaniającymi stację, a wybrane jednostki podjęły atak na szyb wentylacyjny. Były one jednak kolejno zestrzeliwane przez Lorda Vadera, który w swoim myśliwcu postanowił włączyć się do bitwy. Jednej z maszyn rebelianckich udało się oddać strzał do wylotu szybu, okazał się on jednak niecelny. Sytuacja stawała się dla rebeliantów coraz bardziej tragiczna – Gwiazdę Śmierci tylko minuty dzieliły od wejścia na pozycję do strzału i – w efekcie – zniszczenia głównej bazy Sojuszu wraz z całym księżycem Yavin IV.

Ataku ostatniej szansy podjęli się Biggs Darklighter, Wedge Antilles oraz Luke Skywalker. Pierwszy został zestrzelony przez Vadera, drugi, z ciężko uszkodzonym myśliwcem, zdołał wykonać odwrót. W ostatniej chwili na pomoc Luke’owi przyleciał Han Solo na Sokole – ostrzelał formację myśliwców prowadzoną przez Vadera, niszcząc jeden z nich i doprowadzając do kolizji drugiego z maszyną Mrocznego Lorda. Luke dzięki użyciu Mocy trafił parą torped protonowych w szyb wentylacyjny, co doprowadziło do reakcji łańcuchowej i eksplozji całkowicie niszczącej stację bojową – na kilka sekund przed planowanym oddaniem przez nią strzału w stronę Yavina IV.

Skutki[edytuj | edytuj kod]

  • Bitwa o Yavin była znaczącym zwycięstwem Rebelii, które pokazało wielu planetom, że Sojusz jest w stanie skutecznie przeciwstawić się siłom Imperium. Wiele planet po tym zwycięstwie zaczęło poważniej zastanawiać się nad przyłączeniem się bądź potajemnym poparciem Sojuszu.
  • W eksplozji Gwiazdy Śmierci zginął Wielki Moff Tarkin, jeden z najgroźniejszych dowódców wojskowych i polityków Imperium, twórca doktryny swojego imienia; śmierć poniosło także wielu innych oficerów sił zbrojnych Imperium, zniszczona została znaczna ilość sprzętu i wyposażenia.
  • W związku z wykryciem tajnej bazy, rebelianci musieli się wycofać z bezpiecznego do tej pory Yavina IV i szukać miejsca na założenie nowej kwatery głównej – ostatecznie umiejscowionej na Hoth.
  • O ile przed zniszczeniem Gwiazdy lord Darth Vader był prawą ręką imperatora, lecz musiał liczyć się z innymi dostojnikami (jak Tarkin czy Admirał Motti), którzy rozmawiali z nim prawie jak równi z równym, o tyle po ich śmierci jego pozycja uległa znacznemu wzmocnieniu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]