Bitwa pod Aquae Sextiae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Aquae Sextiae
Najazd Cymbrów i Teutonów (113–101 p.n.e.)
Ilustracja
Gajusz Mariusz
Czas 102 p.n.e.
Miejsce Aquae Sextiae, Galia Zaalpejska
Terytorium Republika rzymska
Wynik zwycięstwo Rzymu
Strony konfliktu
Rzymianie Teutoni
Dowódcy
Gajusz Mariusz Teutobod
Siły
32 000 110 000
Straty
900 90 000 zabitych, 20 000 jeńców
Najazd Cymbrów i Teutonów

Noreia - Arausio - Aquae Sextiae - Vercellae

Bitwa pod Aquae Sextiae – starcie zbrojne, które miało miejsce jesienią 102 p.n.e. pomiędzy dowodzonymi przez Gajusza Mariusza legionami rzymskimi a armią germańskich Teutonów. Bitwa zakończyła się wielkim zwycięstwem wojsk Mariusza podobnie jak stoczona w następnym roku bitwa pod Vercellae, w której armia rzymska pobiła germańskich Cymbrów.

Kampania Mariusza przeciwko obydwu plemionom była skutkiem ich najazdów na terytorium rzymskie w Galii i Hiszpanii, oraz kilku dotkliwych porażek jakich doznała wówczas armia rzymska, z których największą była klęska pod Arausio w roku 105 p.n.e. Armia dowodzona przez konsulów Gnejusa Malliusa Maximusa Kwintusa i Serwiliusa Caepio została wówczas całkowicie zniszczona, zaś nieliczni, którzy ocaleli z pogromu, byli wieszani przez barbarzyńców na drzewach pobliskiego lasu.

W bitwie pod Aquae Sextiae 102 p.n.e. (dzisiejsza gmina Aix-en-Provence w południowej Francji) nowy konsul – doświadczony i obdarzony wielkim talentem wojskowym Gajusz Mariusz, dzięki zastawionej na siły Teutonów pułapce (ustawiona w ukryciu jazda), odniósł wielkie zwycięstwo, całkowicie niszcząc ich armię. Kilka dni wcześniej w bitwie przy wodopoju wojska Mariusza pobiły sojuszników Teutonów – Ambronów. W bitwie poległo łącznie około 100 000 Germanów (z łącznej liczby 110 000). Wielu ocalałych, nie chcąc oddać się w rzymską niewolę, masowo popełniało samobójstwa, mordując wcześniej swoje żony i potomstwo. Rzymianie stracili w bitwie około 900 ludzi.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • John Warry, Armie Świata Antycznego, Wydawnictwo 69, 1995, ​ISBN 83-86244-03-8​.
  • Paweł Rochala, Imperium u progu Zagłady. Najazd Cymbrów I Teutonów, Wyd. Bellona, Warszawa 2007.