Bitwa pod Bratysławą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Bratysławą
Walki węgiersko-bawarskie
Ilustracja
wódz węgierski Arpad
Czas

45 lipca 907

Miejsce

Bratysława

Terytorium

Słowacja

Wynik

Zwycięstwo Węgrów

Strony konfliktu
Bawaria Węgry
Dowódcy
książę Bawarii Luitpold Arpad
Siły
100 000 40 000
Straty
wysokie nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Bratysławą – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 45 lipca 907 pomiędzy armią bawarską a siłami węgierskimi. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Węgrów.

Po początkowych sukcesach w walkach z Węgrami (bitwa nad rzeką Fischa w 901), kilka lat później w 907 hrabia Luitpold Bawarski zebrał swoje wojska w twierdzy granicznej Ennsburg, skąd zamierzał uderzyć na ziemie należące do Arpada. Trzy zgrupowania wojsk bawarskich wkroczyły na terytorium przeciwnika, gdzie zostały okrążone w rejonie Bratysławy (Pressburga) i poniosły druzgocącą klęskę. W bitwie śmierć ponieśli Luitpold, trzech biskupów i 19 hrabiów, a także większa część najlepszego bawarskiego rycerstwa. Zwycięstwo na Luitpoldem umożliwiło Węgrom zajęcie ziem Marchii Orientalis do roku 955. Zagrożenie ze strony węgierskiej ustało dopiero za rządów Ottona I Wielkiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Zehetmayer (Hrsg.): Schicksalsjahr 907. Die Schlacht bei Pressburg und das frühmittelalterliche Niederösterreich. NÖ LAndesarchiv, St. Pölten 2007, ISBN 978-3-901635-11-3.