Bitwa pod Cabra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Cabra
Rekonkwista
Ilustracja
Taifa Sewilli
Czas

1079

Miejsce

Cabra rejon Kordoby

Terytorium

Hiszpania

Wynik

Zwycięstwo Taify Sewilli

Strony konfliktu
Taifa Sewilli (Abbadyci)
siły El Cyda

Zirydzi z Grenady
siły Ordóñeza
Dowódcy
Muhammad al-Mutamid

Rodrigo Díaz de Vivar

Abdallah Buluggin

García Ordóñez

Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
37,466667°N 4,433333°W/37,466667 -4,433333

Bitwa pod Cabra – starcie zbrojne, które miało miejsce w 1079 r. w trakcie Rekonkwisty w rejonie Egabro lub Igabrum (obecnie Cabra) w prowincji Kordoba pomiędzy Taifą Sewilli i Grenady. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Taify Sewilli.

W walce w szeregach Muzułmanów z obu stron udział wzięło rycerstwo kastylijskie z dwóch skonfliktowanych ze sobą stronnictw popierających zarówno władcę Abbadidów Muhammada al-Mutamida z Sewilli jak i berberyjskiego Zirydy Abdallaha Buluggina z Grenady. Na czele oddziałów kastylijskich z Sewilli stał Rodrigo Díaz zwany El Cydem, wojskami sojuszników Berberów dowodził natomiast hrabia García Ordóñez. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił Sewilli i pojmaniem Ordóñeza, któremu według legendy, El Cyd miał obciąć brodę, co było upokarzającym gestem. Obaj konkurenci służąc na dworze Kastylii wcześniej poróżnili się a spór szybko przybrał charakter otwartego konfliktu. Prawdopodobnie z powodu uczestnictwa w tym konflikcie El Cyd popadł w niełaskę u króla Alfonsa VI i krótko później został wygnany z kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Richard Fletcher: El Cid. Leben und Legende des spanischen Nationalhelden. Eine Biographie. Beltz u. a., Berlin u. a. 1999, ISBN 3-88-679312-5.