Bitwa pod Calcinato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Calcinato
Wojna o sukcesję hiszpańską
Ilustracja
Bitwa pod Calcinato
Czas 19 kwietnia 1706[1]
Miejsce Calcinato, Lombardia
Terytorium Włochy
Wynik Zwycięstwo francuskie
Strony konfliktu
Francja Austria
Dowódcy
Ludwik Józef de Vendôme[2] Christian Detlev von Reventlow[2]
brak współrzędnych
Wojna o sukcesję hiszpańską

CarpiChiariCremonaKaiserswerthSanta MartaLuzzaraKadyksFriedlingenZatoka VigoSchmidmühlenHöchstädt an der DonauSpeyerbachDonauwörthVillingenBlenheimMalagaGibraltarBarcelona (I)Santa Cruz de TenerifePunta CabritaCassanoCalcinatoRamilliesTurynCastiglioneAlmansaDungenessLizard PointTulonOudenaardeTrenczynCartagenaLilleWijnendaalLa GudiñaMalplaquetDouai (I)AlmenarSaragossaBrihuegaVillaviciosaRio de JaneiroDenainDouai (II)

Bitwa pod Calcinato – starcie zbrojne, które miało miejsce 19 kwietnia 1706 roku pomiędzy wojskami cesarskimi a siłami francuskim w trakcie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Zakończyła się zwycięstwem Francuzów.

Starcie nastąpiło w czasie nieobecności Eugeniusza Sabaudzkiego na froncie włoskim. Po wyjeździe księcia do Wiednia Francuzi pod wodzą Ludwik Józef de Vendôme, po wzmocnieniu swoich sił postanowili wykorzystać nieobecność austriackiego wodza i przypuścili atak, który przyniósł im zwycięstwo. Po klęsce reszta wojsk cesarskich wycofała się z pola bitwy, napotykając po drodze powracającego do swojej armii ks. Eugeniusza. Ten, po zebraniu swojej armii, postanowił udać się z nią do Trydentu w celu odtworzenia swoich sił[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]