Bitwa pod Camlann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Camlann
Charles Ernest Butler - King Arthur.jpg
Król Artur – obraz Charlesa Ernesta Butlera (1903)
Czas 537
Miejsce nieznane
Terytorium Szkocja
Wynik Zwycięstwo zwolenników Króla Artura
Strony konfliktu
Król Artur Mordred
Dowódcy
Król Artur Mordred
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Camlann – występujące w legendach określenie najsłynniejszej i ostatniej zwycięskiej bitwy Króla Artura, w której miał dokonać się los władcy. W trakcie bitwy Król Artur miał ponieść śmierć lub odnieść śmiertelną ranę. Większość doniesień na temat bitwy pozostaje w sferze legend i mitów, przez co wielu historyków wątpi w prawdziwość opisanego zdarzenia. Wedle przekazów bitwa miała miejsce ok. roku 537.

Pierwszą wskazówkę na temat bitwy znajdujemy w Annales Cambriae z roku 537 : (Gueith camlann in qua Arthur et Medraut corruerunt – Bitwa pod Camlann, w której polegli Artur i Mordred). Późniejsze przekazy bitwy znaleźć można w Historia Regum Britanniae Geoffreya z Monmouth oraz w walijskiej legendzie Sen Rhonabwy.

Za przypuszczalne miejsce stoczenia bitwy przyjmuje się Queen Camel w Somerset znajdujący się w pobliżu górskiej twierdzy Cadbury Castle w miejscu biegu rzeczki Cam w pobliżu Camel Hill oraz Annis Hill. Prócz tego podawane są również inne lokalizacje takie jak: Birdoswald przy Wale Hadriana (łac. camboglana), rejon biegu rzeki Camel w Kornwalii czy też rzeki Camlann w Eifionydd w Walii.

Bibliografia[edytuj]

  • Hunt, A. (2005). From Glein to Camlann: The life and death of King Arthur. Studi su Vortigern.
  • Arthur et sa légende " Historia 1er septembre 2006
  • Jean Markale, Le Roi Arthur et la société celtique, Payot, 1976
  • Venceslas Kruta, Les Celtes, Histoire et dictionnaire, éditions Robert Laffont, Paris, 2000, p.56