Bitwa pod Châlons-en-Champagne (274)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Châlons-en-Champagne
Wojna Aureliana z Tetricusem I 273274
Ilustracja
Moneta z wizerunkiem Tetricusa I
Czas 274 n.e.
Miejsce Châlons-en-Champagne (Szampania)
Terytorium Francja
Wynik zwycięstwo Aureliana
Strony konfliktu
wojska Tetricusa wojska Aureliana
Dowódcy
Tetricus I, Tetricus II Aurelian
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Châlons-en-Champagne – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 274 n.e.

W roku 273 cesarz Tetricus I urządził swoją stolicę w Trierze (Augusta Treverorum), gdzie swojego syna Tetricusa II mianował cezarem. W kolejnych miesiącach cesarz podjął próby poszerzenia wpływów na terenach Galii oraz Brytanii. Jedynym sukcesem okazało się jednak zajęcie ziem południowo-zachodniej Akwitanii oraz zachodniej Galii Narbonensis.

W tym samym roku po zakończonych sukcesem operacjach na wschodzie, cesarz Aurelian pomaszerował w kierunku zachodnim, zamierzając przywrócić ziemie Galii Cesarstwu. Przeciwko niemu wyruszył wówczas Tetricus I wraz z synem opuszczając tereny nad Renem i kierując się na południe. Zamierzali tym samym zastąpić Aurelianowi marsz w kierunku północnej Galii. Do decydującej bitwy doszło w lutym lub marcu roku 274 n.e. w pobliżu Châlons-sur-Marne (Châlons-en-Champagne). Nie jest do końca jasny przebieg starcia. Wiadomo jedynie, że armia Tetricusów poniosła klęskę, a obaj władcy skapitulowali lub też młodszy z nich przeszedł na stronę przeciwnika. Porażka pod Châlons-en-Champagne oznaczała kres Cesarstwa galijskiego.

103 Tetricus II.jpg

  • Moneta z wizerunkiem Tetricusa II

Bibliografia[edytuj]

  • R. Ziegler: Kaiser Tetricus und der senatorische Adel. In: Tyche. Beiträge zur Alten Geschichte, Papyrologie und Epigraphik 18 (2003), S. 223–232.