Bitwa pod Drobotami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Drobotami
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

28 lipca 1920

Miejsce

Droboty[a]

Przyczyna

ofensywa Frontu Zachodniego

Wynik

zwycięstwo Sowietów

Strony konfliktu
Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Gustaw Truskolaski
Siły
2 pspodh. 511 pułk strzelców
brak współrzędnych
Położenie Frontu Północno-Wschodniego w dniu 28 lipca 1920

Bitwa pod Drobotamiwalki polskiego 2 pułku strzelców podhalańskich płk. Gustawa Truskolaskiego z sowieckim 511 pułkiem strzelców w czasie lipcowej ofensywy Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Położenie ogólne wojsk[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej dekadzie lipca przełamany został front polski nad Autą, a wojska Frontu Północno-Wschodniego gen. Stanisława Szeptyckiego cofały się pod naporem ofensywy Michaiła Tuchaczewskiego. Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego nakazało powstrzymanie wojsk sowieckiego Frontu Zachodniego na linii dawnych okopów niemieckich z okresu I wojny światowej[2]. Sytuacja operacyjna, a szczególnie upadek Wilna i obejście pozycji polskich od północy, wymusiła dalszy odwrót wojsk polskich[3]. 1 Armia gen. Gustawa Zygadłowicza cofała się nad Niemen, 4 Armia nad Szczarę, a Grupa Poleska na Kanał Ogińskiego i Pińsk[4][5].

Obrona wojsk polskich na linii Niemna i Szczary również nie spełniła oczekiwań. W walce z przeciwnikiem oddziały polskie poniosły duże straty i zbyt wcześnie zaczęły wycofanie na linię Bugu[6][7].

W końcu lipca Front Północno-Wschodni znajdował się w odwrocie na linię Bugu i Narwi[8]. Grupa gen. Władysława Junga została zepchnięta za Narew, a grupa gen. Daniela Konarzewskiego stała między Prużaną a Berezą Kartuską. Między obiema grupami, podległymi 4 Armii, wytworzyła się kilkudziesięciokilometrowa luka, w którą wtargnęły sowieckie 2 i 17 Dywizje Strzelców[9]. Po obu stronach linii kolejowej ŁuniniecBrześć cofała się Grupa Poleska gen. Władysława Sikorskiego. Odwrót wojsk gen. Sikorskiego nie był wymuszony działaniami przeciwnika, ale wydarzeniami na północnym odcinku frontu[10].

Plan polskiego Naczelnego Dowództwa zakładał, że 1. i 4 Armia oraz Grupa Poleska do 5 sierpnia będą bronić linii NarewOrlanka oraz LeśnaBrześć i w ten sposób umożliwią przygotowanie kontrofensywy z rejonu Brześcia na lewe skrzydło wojsk Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. Rozstrzygającą operację na linii Bug, Ostrołęka, Omulew doradzał też gen. Maxime Weygand[11]. Warunkiem powodzenia było utrzymanie posiadającej wielkie znaczenie strategiczne Twierdzy Brzeskiej oraz pobicie 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, co umożliwiłoby ściągnięcie nad Bug części sił polskich z Galicji[12].

28 lipca Front Północno-Wschodni był nadal w odwrocie. Prawe skrzydło 4 Armii było zupełnie odsłonięte, a luka we froncie pomiędzy 4 Armią, a Grupą Poleską zwiększyła się i sowieckie oddziały wyprzedziły cofające się oddziały polskie. Natomiast prawe skrzydło Grupy Poleskiej pozostawało wysunięte daleko na wschód[13].

Walki pod Drobotami[edytuj | edytuj kod]

27 lipca I Brygada Górska zajęła stanowiska po obu stronach linii kolejowej PińskBrześć na wysokości stacji Snitowo. Wzmocniony 8 baterią 11 pułku artylerii polowej 2 pułk strzelców podhalańskich otrzymał zadanie dokonania wypadu na Droboty[1]. Pod osłoną ciemności pułk przeszedł linię frontu, o świcie 28 lipca zaatakował stacjonujący w Drobotach 511 pułk strzelców i rozproszył go praktycznie bez walki. Wzięto kilkudziesięciu jeńców i zdobyto 16 ckm-ów[14]. Wypad umożliwił 2 pułkowi strzelców podhalańskich a także 66 pułkowi piechoty oderwanie się od nieprzyjaciela i kontynuowanie odwrotu w kierunku na Brześć[15].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Droboty – miejscowość na Białorusi, na zachód od Pińska[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]