Bitwa pod Drohiczynem (19 VIII 1920)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Drohiczynem
Wojna polsko-bolszewicka
Czas

19 sierpnia 1920

Miejsce

pod Drohiczynem

Terytorium

II Rzeczpospolita

Przyczyna

Bitwa Warszawska

Wynik

zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Siły
1 Dywizja Piechoty Legionów
1 pułk piechoty Legionów
oddziały 8 DS i 17 DS
brak współrzędnych
Adam Przybylski
Wojna Polska 1918―1921[1]

Bitwa pod Drohiczynemwalki polskiej 1 Dywizji Piechoty Legionów z oddziałami sowieckiej 8. i 17 Dywizji Strzelców w czasie Bitwy Warszawskiej w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Realizując w drugiej połowie sierpnia 1920 operację warszawską, wojska polskie powstrzymały armie Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego[2]. 1 Armia gen. Franciszka Latinika zatrzymała sowieckie natarcie na przedmościu warszawskim[3][4], 5 Armia gen. Władysława Sikorskiego podjęła działania ofensywne nad Wkrą[5], a ostateczny cios sowieckim armiom zadał marszałek Józef Piłsudski, wyprowadzając uderzenie znad Wieprza[6]. Zmieniło to radykalnie losy wojny. Od tego momentu Wojsko Polskie było w permanentnej ofensywie[7].

Po klęsce nad Wisłą dowództwo sowieckie pospiesznie uzupełniało i reorganizowało ocalałe z pogromu jednostki[8]. Uchodząca spod Warszawy 16 Armia Nikołaja Sołłohuba miała zorganizować obronę na Bugu pod Drohiczynem i Grannem. Jednakże na szlakach odwrotu większość jednostek tej armii ogarnęła panika i demoralizacja[9].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
1 Dywizja Piechoty Legionów płk Stefan Dąb-Biernacki 2 Armia
I Brygada Piechoty Legionów płk Edmund Knoll-Kownacki 1 DPLeg.
⇒ 1 pułk piechoty Legionów kpt. Zygmunt Wenda 1 DPLeg.
→ II/1 pułku piechoty Legionów ppor. Edward Okulski 1 pp Leg
― 5/1pułku piechoty Legionów
― 6/1pułku piechoty Legionów
― 7/1pułku piechoty Legionów ppor. Henryk Sochański gr. szturmowa
― 8/1pułku piechoty Legionów ppor. Władysław Broniewski
→ II/1 pułku artylerii polowej gr. wsparcia
― 5/1 pułku artylerii polowej
Armia Czerwona
8 Dywizja Strzelców komdyw Andriej Riabinin 16 Armia
17 Dywizja Strzelców komdyw. K. Niewieżyn[10]

Walki pod Drohiczynem[edytuj | edytuj kod]

Po pokonaniu Sowietów nad Wieprzem, główne siły 2 Armii gen. Edwarda Rydza-Śmigłego kierowały się w kierunku Drohiczyna i Grannego z zadaniem opanowania przepraw na Bugu. Rano 18 sierpnia 1920 1 pułk piechoty Legionów, wzmocniony II dywizjonem 1 pułku artylerii polowej Legionów, opuścił Międzyrzec Podlaski i jako awangarda 1 Dywizji Piechoty Legionów płk. Stefana Dęba-Biernackiego ruszył na Drohiczyn[11][12]. Około 18.00 pułk dotarł do Łosic[a]. Wobec uzyskanej od jeńców informacji, że Sowieci z dużą ilością taborów przeprawiają się przez Bug pod Drohiczynem, dowódca I Brygady Piechoty Legionów, płk Edmund Knoll-Kownacki, polecił natychmiast skierować tam jeden batalion 1 pułku piechoty Legionów, przewożąc go podwodami. Dowódca 1 pp Leg. mjr Wenda wyznaczył do tego zadania II batalion ppor. Okulskiego i wzmocnił go 5 baterią 1 pułku artylerii polowej[11].

Grupa szturmowa w sile 7 kompanii ppor. Sochańskiego i 8 kompania ppor. Władysława Broniewskiego o północy z 18 na 19 sierpnia podjechała pod Tokary. Stąd kompanie skierowały się pieszo do mostu na Bugu. Około 3.00 obie kompanie przeszły przez pozostawiony przez Sowietów bez ochrony most i wkroczyły do miasteczka na prawym brzegu Bugu. Pojawienie się legionistów całkowicie zaskoczyło odpoczywające oddziały 8 i 17 Dywizji Strzelców oraz uderzeniową grupę artylerii Jakowlewa. Żołnierze polscy granatami ręcznymi zniszczyli kwatery sztabów 8 i 17 DS. Poległ dowódca 8 Dywizji Strzelców Andriej Riabinin, a większość oficerów obu sztabów dostała się do niewoli. Do niewoli dostał się w całości batalion złożony z ochotników narodowości żydowskiej z Kałuszyna, Garwolina i Siedlec. Grupa uderzeniowa artylerii zdołała w ostatniej chwili ujść, tracąc jedno działo[13][14].

 Osobny artykuł: Bitwa pod Milejczycami.

Wycofywały się też tabory, ale ich osłona złożona z pododdziałów strzelców zorganizowała kontratak. Wspierał go samochód ciężarowy, na którym ustawiono dwa ciężkie karabiny maszynowe. Sowiecki kontratak został załamany ogniem 7 i 8 kompanii, a samochód ciężarowy został zniszczony[11]. O świcie w rejon bitwy podeszła 6 kompania i podjęła pościg za wycofującym się przeciwnikiem. Tym razem Sowieci zaatakowali odsłonięte lewe skrzydło II batalionu od zachodu. Atakujący odrzucili jeden pluton 8 kompanii i dwa wracające plutony 6 kompanii, które cofały się w stronę mostu, aby zorganizować tam obronę i zapewnić możliwość odwrotu pozostałym pododdziałom. Sowieci wdarli się do miasta na tyły 7 kompanii i wymusili wycofanie się 7 i 8 kompanii wschodnim skrajem Drohiczyna na południe, do zakola Bugu. II batalion znalazł się w trudnym położeniu, ale przeciwnik, uzyskawszy możliwość odwrotu, nie ryzykował dalszej walki i szybko wycofał się szosą na wschód. Kompanie zebrane przez ppor. Okulskiego z łatwością po raz kolejny opanowały miasto, biorąc do niewoli około 400 jeńców i dwa działa[15].

Bilans walk[edytuj | edytuj kod]

Walki pod Drohiczynem zakończyły się sukcesem wojsk polskich. Po opanowaniu przez 1 Dywizję Piechoty Legionów przepraw na Bugu w Drohiczynie oraz zdobyciu pobliskiego Frankopola i Skrzeszewa przez jazdę ochotniczą mjr. Jaworskiego, cofające się znad Wisły resztki sowieckiej 16 Armii musiały prowadzić odwrót przez Granne i Nur. Spowodowane tym opóźnienie odwrotu zadecydowało o klęsce 16 Armii w bitwie pod Białymstokiem. Straty polskie wyniosły 3 poległych i 12 rannych. Straty sowieckie nieznane[15][13].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Łosice zdobyły pododdziały jazdy ochotniczej mjr. Feliksa Jaworskiego, która zdobyła tutaj kilkaset wozów taborowych wyładowanych amunicją i żywnością).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]