Bitwa pod Héricourt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Héricourt
Wojna szwajcarsko-burgundzka 1474-1477
Ilustracja
Francja w XV w.
Czas 13 listopada 1474
Miejsce Héricourt
Terytorium Francja
Przyczyna spór terytorialny
Wynik zwycięstwo wojsk szwajcarskich
Strony konfliktu
Blason Ducs Bourgogne (ancien).svg Burgundia Coat of arms of Switzerland.svg Szwajcaria
Blason région fr Alsace.svg Alzacja
Coa Swabia.png Szwabia
Dowódcy
Henri de Neuenburg-Blamont Nikolaus II von Scharnachthal
Siły
12 tys.(6,8 tys. Burgundów, 5 tys. Włochów hrabiego Romont) 18 tys. (wśród nich 10 tys. Austriaków, Alzatczyków, Niemców)
Straty
3 tys. zabitych 400 zabitych
Coat of arms of Switzerland.svg Wojna szwajcarsko-burgundzka Blason Ducs Bourgogne (ancien).svg

Héricourt (1474) - Estavayer (1474) - Sion (1475) - Neuss (1475) - Grandson (1476) - Morat (1476) - Nancy (1477)

Bitwa pod Héricourt – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 listopada 1474 r. Była to pierwsza bitwa w trakcie wojny szwajcarsko-burgundzkiej (1474–1477). Bitwa rozegrała się w pobliżu miejscowości Héricourt w dzisiejszym francuskim departamencie Górna Saona.

Kulisy wojny[edytuj]

Ekspansywna polityka księcia Burgundii Karola Zuchwałego doprowadziła do stanu wojny z cesarzem Fryderykiem III. Cesarz obawiał się przede wszystkim utraty miast w Alzacji. Przeciwnikami Burgundczyków był król francuski Ludwik XI oraz szwajcarskie miasto Berno. To właśnie Szwajcarzy jako pierwsi znaleźli się w stanie wojny z Karolem. Jako że książę Burgundii nie zamierzał rezygnować z zajętych terenów, Fryderykowi III udało się pozyskać Szwajcarów jako sojuszników w wojnie z Burgundami.

Dnia 12 października Szwajcarzy zawarli sojusz z Zygmuntem Habsburgiem i wypowiedzieli Burgundii wojnę. Strony zawarły przymierze, do którego należały m.in. miasta znad górnego Renu: Bazylea, Colmar, Strasburg i Schlettstadt, zagrożone szczególnie ekspansywną polityką Burgundów.

Dnia 25 października Berno wypowiedziało wojnę Karolowi. Jeszcze tego samego dnia Rada miasta zawarła z Ludwikiem XI układ wojskowy. Król udzielił Szwajcarom wszelkich prerogatyw w prowadzeniu działań. Następnym krokiem Berneńczyków było wysłanie 3 tys. ludzi do Alzacji. Dnia 13 listopada wojnę Burgundii wypowiedział Zygmunt Habsburg.

Bitwa[edytuj]

Po wypowiedzeniu wojny siły 18 tys. Szwajcarów i sprzymierzonych wojsk z Alzacji i Szwabii wyruszyło na spotkanie sił Karola Zuchwałego. Dwie armie wdarły się do Alzacji wybierając drogi przez Pruntrut i Bazyleę. Dnia 8 listopada wojska sprzymierzonych obległy Héricourt, z którego kontrolowały drogę do Sundgau. Burgundowie wysłali naprzeciwko sprzymierzonym siły 12 tys. ludzi pod wodzą hrabiego Henriego de Neuenburg-Blamonta.

Gdy dnia 13 listopada Burgundowie podeszli do miasta, siły szwajcarskie pod wodzą Nikolausa II von Scharnachthala przerwały oblężenie i uderzyły w kierunku północnym od Héricourt. Z pomocą kawalerii habsburskiej, ponosząc duże straty, pobili kawalerię Burgundów w dwóch następujących po sobie bitwach. Po porażce Karola garnizon w Héricourt poddał się Habsburgom.

Następstwa bitwy[edytuj]

Bitwa pod Héricourt - jedna z najmniej znanych bitew wojny burgundzkiej - mimo porażki Burgundów spowodowała zajęcie Lotaryngii przez Karola. Pomimo porażki Burgundowie zajęli szereg miast m.in. Grandson, Orbe i Jougne, a także L’Isle, Blamont, Grammont, Yverdon, Lozannę oraz około 43 zamków. Miasta te wspierane były przez Berneńczyków, co spowodowało w roku 1476 kolejną kampanię szwajcarską Karola Zuchwałego.