Bitwa pod Horkami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Horkami
powstanie styczniowe
Czas

17, 21, 25 maja 1863

Miejsce

Horki

Terytorium

Ziemie zabrane

Wynik

klęska powstańców

Strony konfliktu
powstańcy styczniowi Imperium Rosyjskie
Dowódcy
gen. Romuald Traugutt por. Prokofiejew
brak współrzędnych

Bitwa pod Horkami – seria trzech starć oddziału Romualda Traugutta z wojskami rosyjskimi w dniach 1725 maja 1863 roku w okolicy wsi Horki w powiecie kobryńskim guberni grodzieńskiej w czasie powstania styczniowego.

Pod koniec kwietnia nastąpiło zgrupowanie oddziału powstańczego w sile 160 ludzi, wzmocnionego przybyciem 32 urzędników z Kobrynia, nad którym komendę objął Romuald Traugutt. Koncentracja ta nie uszła uwadze Rosjan, którzy wysłali oddział pościgowy.

17 maja 1863[edytuj | edytuj kod]

Oddział Traugutta przeprowadził udaną zasadzkę na grobli pod Horkami na żołnierzy rosyjskich w sile 1 roty piechoty i 40 kozaków. Rosjanie okrążeni i wzięci w krzyżowy ogień powstańców ponieśli ciężkie straty, tracąc 70 zabitych.

21 maja 1863[edytuj | edytuj kod]

Po rozbiciu oddziału Rosjanie rzucili przeciwko Trauguttowi 2 roty 3 batalionu strzelców celnych pułkownika Ehrnberga. Starcie w lesie zakończyło się przy stratach 12 ludzi po stronie rosyjskiej i 2 po polskiej.

25 maja 1863[edytuj | edytuj kod]

Połączone oddziały generała Artura Eggera i pułkownika Ehrnberga zaatakowały powstańców okrążonych na grobli. Po trzygodzinnej walce oddział polski poszedł w rozsypkę, tracąc 13 ludzi. Stracono obóz z 20 wozami i 50 końmi. Kilku powstańców zostało złapanych przez chłopów i wydanych Rosjanom. W walce zginęła Wołkowa (imię nieznane)[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Walki pod Horkami zostały upamiętnione po 1990 r. na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem „HORKI 17 – 25 V 1863”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Kobiety zamieszane w Powstaniu 1863 na Litwie”. (poz.1609 str.59).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]