Bitwa pod Ingavi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ingavi
Wojna peruwiańsko-boliwijska 1841-1842
Ilustracja
Bitwa pod Ingavi
Czas 18 listopada 1841
Miejsce Ingavi, Boliwia
Wynik zwycięstwo Boliwijczyków
Strony konfliktu
Peru Boliwia
Dowódcy
Agustín Gamarra José Ballivián
Siły
5 199 żołnierzy,
8 dział
3 788 żołnierzy,
4 działa
Straty
535 zabitych,
457 rannych
214 zabitych,
461 rannych
brak współrzędnych

Bitwa pod Ingavi – starcie zbrojne, które miało miejsce 18 listopada 1841 roku pomiędzy armią Peru oraz Boliwii. Bitwa była toczona w ramach wojny peruwiańsko-boliwijskiej. Dowódcami obu armii byli ówcześni prezydenci obu krajów Agustín Gamarra po stronie Peru oraz José Ballivián, prezydent Boliwii.

Tło bitwy[edytuj | edytuj kod]

Po upadku konfederacji Peruwiańsko Boliwijskiej w 1839 roku, prezydent Peru Agustín Gamarra podjął kontrowersyjną decyzję o inwazji na Boliwię wykorzystując fakt kryzysu politycznego w Boliwii. Gamarra początkowy zwolennik konfederacji z Boliwią, po jej rozpadzie objął dominującą rolę polityczną w Peru oraz dążył do wojny z Boliwią która wybuchła w 1841 roku.

Wówczas władze w Boliwii natychmiastowo przejął José Ballivián który mianował się prezydentem kraju. W czasie jego urzędowanie Boliwia posiadała trzy ekipy rządzące każda urzędująca w innym mieście. Władza legislatywna rządziła w Chuquisaca następny rząd miał swoją siedzibę w Cochabamba natomiast rząd Boliwii wraz z prezydentem Balliviánem urzędował w stolicy Boliwii, La Paz.

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

Wraz z inwazją peruwiańską na Boliwię, Ballivián skoncentrował swoje wojska w celu pokonania sił inwazyjnych. Do głównej bitwy doszło pod miejscowością Ingavi. Wówczas trzy armie rządowe pod dowództwem Balliviána pokonały w walnej bitwie siły prezydenta Gamarry który sam zginął w walce. Porażka pod Ingavi oznaczała koniec szans Peru na wygranie wojny.

Konsekwencje[edytuj | edytuj kod]

Śmierć Gamarry doprowadziła do ostatecznego wycofania się armii peruwiańskiej z terytorium Boliwii. Porażka w wojnie oraz śmierć urzędującego prezydenta spowodowała chaos polityczny w Peru. Ówczesny wiceprezydent Manuel Menéndez objął autorytarne rządy mianując się prezydentem Peru. Wkrótce jednak ustąpił z tej funkcji na rzecz Juana Crisóstomo Torrico który ustabilizował sytuację polityczną w kraju.

Porażka armii Peru pod Ingavi oznaczała także zakończenie peruwiańskich planów o aneksji Boliwii a także ustabilizowanie relacji dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert L. Scheina, Latin's America's Wars, the age of the Caudillo, 1791–1899, Brassey's Inc., Dulles, Virginie, 2003, (​ISBN 1-57488-450-6​)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]