Bitwa pod Kambulą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Kambulą
Wojna brytyjsko-zuluska 1879
Ilustracja
Bitwa pod Kambulą (Melton Prior)
Czas 29 marca 1879
Miejsce Kambula, Afryka Południowa
Wynik zwycięstwo Brytyjczyków
Strony konfliktu
Wielka Brytania Wielka Brytania KwaZulu flag 1985.svgZulusi
Dowódcy
Evelyn Wood Ntshingwayo Khoza
Siły
2 000 ludzi 25 000 wojowników
Straty
18 zabitych 3 000 zabitych
Flag of the United Kingdom (3-5).svg Wojna brytyjsko-zuluska 1879 KwaZulu coat of arms.jpg

IsandlwanaRorke's DriftIntombeHlobaneKambulaGingindlovuEshoweUlundi

Bitwa pod Kambulą – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 marca 1879 r. w trakcie wojny Brytyjczyków z Zulusami.

Po klęsce Brytyjczyków w bitwie pod Isandhlwaną gen.Chelmsford wycofał pozostałe oddziały centrum do Natalu, a oddziałom prawego skrzydła nakazał wstrzymać pochód w głąb kraju Zulusów i okopanie się w Eshowe (norweska stacja misyjna). Oddziały lewej flanki dowodzone przez Evelyna Wooda pozostały w północnej części kraju Zulusów. Dnia 28 marca doszło do potyczki pomiędzy kawalerzystami angielskimi pod dowództwem Redversa Bullera a główną armią Zulusów w okolicy Hlobane. Starcie zakończyło się zwycięstwem Zulusów.

Po porażce pod Hlobane Wood zajął i umocnił pozycje w okolicy Kambuli. Posiadał 1 200 żołnierzy piechoty, 650 kawalerzystów oraz 120 artylerzystów, łącznie około 2 000 ludzi. Naprzeciwko siebie miał całą potęgę wojskową Zulusów dowodzonych przez Ntshingwayo Khoza, zwycięzcę spod Isandhlwany. W bitwie walczyło wielu wojowników, uzbrojonych w zdobyczną broń palną ze zwycięskiej bitwy.

Bitwa rozpoczęła się wczesnym popołudniem. Zulusi ponawiali bezskutecznie falowe ataki aż do godz. 17. Dopiero po tym czasie na zmęczonych wojowników spadł gwałtowny kontratak Wooda, który rozbił i rozproszył atakujących.

Porażka pod Kambulą wyraźnie zachwiała morale Zulusów, wzmacniając pozycję Brytyjczyków. Latem 1879 r. Lord Chelmsford nakazał odbudowę armii, która w dniu 4 lipca ostatecznie pokonała tubylców w pobliżu stolicy Zulusów Ulundi.

Bibliografia[edytuj]

  • Donald Featherstone: Victorian Colonial Warfare – Africa, London 1992.
  • Ian Knight: Zulu War, Osprey Publishing, Oxford 2004.