Bitwa pod Kremmer Damm (1412)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Druga bitwa na Grobli Kremskiej 1412
Wojna pomorsko-brandenburska
Ilustracja
Krzyż na Kremmer Damm
Czas

24 października 1412

Miejsce

Grobla Kremska (Kremmer Damm)

Terytorium

Niemcy

Przyczyna

Spór o namiestnictwo Brandenburgii

Wynik

Zwycięstwo sił szczecińskich

Strony konfliktu
Księstwo szczecińskie Brandenburgia, Frankonia
Dowódcy
Kazimierz V, Otton II (?), Kaspar Gans Johann von Hohenlohe, Philipp von Utenhofen, Kraft von Lentersheim
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane nieznane
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia52°46′47″N 13°02′24″E/52,779722 13,040000

Bitwa na Grobli Kremskiej (Kremmer Damm) - starcie zbrojne między siłami burgrabią norymberskim Fryderykiem I (przyszłym elektorem brandenburskim) a książętami szczecińskimi Ottonem II i Kazimierzem V, do którego doszło 24 października 1412.

W roku 1412 książę szczeciński Świętobor I (ojciec Ottona i Kazimierza) został uznany przez część szlachty marchijskiej za suwerena. W tym samym roku książęta szczecińscy włączyli się do walki z burgrabią Fryderykiem I Hohenzollernem, który zamierzał przejąć wszystkie dawne ziemie Marchii Środkowej (ówczesna nazwa Marchii Brandenburskiej). Fryderyk liczył na pomoc księcia wołogoskiego Warcisława VIII (nie otrzymał jej). Świętobor nie zamierzał rezygnować z władzy na nabytych terenach, zgodził się też poprzeć opozycję brandenburską. W październiku 1412 r. wojsko szczecińskie pod wodzą Kazimierza V i Kaspara Gansa (rycerza z opozycji brandenburskiej) wkroczyło na ziemię barnimską dla wsparcia opozycji sprzeciwiającej się rządom Fryderyka (udział w bitwie starszego z synów Świętobora, Ottona II, nie jest pewny).

Do bitwy doszło w dzień Św. Kolumbana 24 października 1412 na Grobli Kremskiej (Kremmer Damm) w pobliżu miasta Kremmen. Siły frankońskie Fryderyka I (nie brał on udziału w bitwie) pod dowództwem starosty Marchii i Frankonii Johanna hrabiego Hohenlohe poniosły klęskę. Hrabia poniósł śmierć w bitwie, a z nim dwaj inni frankońscy dowódcy: Philipp von Utenhofen (śmiertelnie ranny) i Kraft von Lentersheim (utopił się, zepchnięty z grobli).

Po bitwie działania wojenne wstrzymano, a 16 grudnia 1415 r. Fryderyk I zawarł z książętami szczecińskimi i wołogoskimi traktat pokojowy (Neustädter Vertrag), w którym rozstrzygnięto o dalszych losach Marchii Wkrzańskiej oraz o pokojowym regulowaniu sporów w przyszłości[1].

Na miejscu śmierci hrabiego Hohenlohe, przy drodze łączącej Kremmen i Sommerfeld, mieszkańcy Kremmen wznieśli drewniany krzyż, odnowiony w 1660 za Wielkiego Elektora i zamieniony na żelazny w XIX w. z inicjatywy króla Fryderyka Wilhelma IV.

Niemiecki pisarz Theodor Fontane wspomniał o bitwie w pochodzącym z 1889 V tomie swojej powieści Wanderungen durch die Mark Brandenburg (Wędrówki po Marchii Brandenburskiej) pt. Fünf Schlösser (Pięć zamków)[2]. 18 sierpnia 1912 uroczyście obchodzono 500-lecie bitwy[3].

Zobacz też: Bitwa na Grobli Kremskiej (1332).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward Rymar: Wojny i spory pomorsko-brandenburskie w XV-XVI w. Wyd. Inforeditions. Zabrze 2012.
  • Kazimierz Ślaski, Benedykt Zientara: Historia Pomorza - tom I część II. Wyd. Poznańskie, Poznań 1969.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]