Bitwa pod Kurowem (1863)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Kurowem – bitwa stoczona 24 stycznia 1863 roku w czasie powstania styczniowego w rejonie Kurowa w powiecie puławskim.

Leon Frankowski zebrawszy w Puławach grupę młodzieży akademickiej zamierzał uderzyć na garnizon rosyjski w Końskowoli, ale wobec przeważających sił nieprzyjaciela zrezygnował z tego planu i 23 stycznia zajął Kazimierz Dolny, gdzie założył obóz wojskowy i zajął się organizowaniem i szkoleniem wojska. Powstańcy niepokoili obserwujące je garnizony i patrole rosyjskie, dokonując wypadów po okolicy. W jednym z nich 24 stycznia pod Kurowem zasadzono się na rządowy konwój pocztowy. Po pokonaniu jego załogi powstańcy zabrali za pokwitowaniem przewożone przesyłki, w tym czterdzieści osiem tysięcy rubli[1].

Potyczka, mimo niewątpliwego znaczenia propagandowego, nie miała jednak większego znaczenia operacyjnego, nawet dla Lubelszczyzny. Już wkrótce ugrupowanie Frankowskiego, zagrożone okrążeniem, zmuszone było uchodzić na południe. W potyczce brał udział m.in. Adam Chmielowski - późniejszy artysta malarz i zakonnik[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. V Marsz Szlakiem Puławiaków, Strzelecki Portal Informacyjny [zarchiwizowane z adresu].
  2. Ryszard Bender: Słownik biograficzny katolicyzmu społecznego w Polsce. T. 1. Warszawa: Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych, 1991, s. 78. ISBN 83-7012-026-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]