Bitwa pod Kyzikos (193)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Kyzikos
Wojna Septymiusza Sewera z Pescenniuszem Nigrem 193195
Ilustracja
Moneta z wizerunkiem Pescenniusza Nigra
Czas 193 n.e.
Miejsce Kyzikos
Terytorium Turcja
Wynik zwycięstwo wojsk Sewera
Strony konfliktu
wojska Septymiusza Sewera wojska Pescenniusza Nigra
Dowódcy
Tyberiusz Klaudiusz Kandydus Aselliusz Emilianus
Siły
nieznane nieznane
Straty
nieznane wysokie
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
miejsce bitwy
miejsce bitwy
40,38°N 27,89°E/40,380000 27,890000

Bitwa pod Kyzikos – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 193 n.e. między wojskami Septymiusza Sewera i Pescenniusza Nigra.

W roku 193 n.e. doszło do wybuchu wojny o władzę pomiędzy Septymiuszem Sewerem a Pesceniuszem Nigrem. Po zajęciu przez Sewera Rzymu, Niger zajął bez walki Bizancjum, chcąc zastąpić przeciwnikowi drogę do Azji. Siły Nigra liczyły 60–70 tys. ludzi, Sewer dysponował liczbą 50–60 tys. żołnierzy. Początkowo kampania przynosiła sukcesy wojskom Nigra, który wydzielił część oddziałów dowodzonych przez Aselliusza Emiliana (Asellius Emilianus) do walk na terenie Azji. Pod koniec roku oddziały wojsk Sewera dowodzone przez Tyberiusza Klaudiusza Kandidusa przedostały się do Azji podejmując marsz na Kyzikos. W rejonie miasta doszło do spotkania armii Emiliana i Kandydusa. W wyniku zaciętej bitwy wojska Sewera pobiły całkowicie przeciwnika, którego resztki uciekły z pola walki. Uciekającego z pola bitwy Emiliana schwytano i stracono z rozkazu legatów Sewera. Dzięki temu zwycięstwu wojska Sewera wkroczyły do Bitynii[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gazda 2008 ↓, s. 210–212.
  2. Herodian ↓, Historia Cesarstwa Rzymskiego III, 2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Źródła
  • Herodian: Historia Cesarstwa Rzymskiego. Wrocław, Warszawa: Zakład Narodowy im. Ossolińskich i De Agostini, 2004, seria: Arcydzieła Kultury Antycznej. ISBN 83-7316-826-5.
Opracowania