Bitwa pod Ladami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Ladami
Wojna polsko-bolszewicka
Czas 10 lipca 1920
Miejsce pod Ladami[a]
Przyczyna ofensywa Frontu Zachodniego
Wynik zwycięstwo Polaków
Strony konfliktu
II Rzeczpospolita Polska[2]  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Karol Weiss
Siły
16 pułk piechoty 17 Dywizja Strzelców
brak współrzędnych

Bitwa pod Ladami – walki polskiego 16 pułku piechoty mjr. Karola Weissa de Helmenau z oddziałami sowieckiej 17 Dywizji Strzelców w czasie lipcowej ofensywy Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Sytuacja ogólna[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej dekadzie lipca przełamany został front polski nad Autą, a wojska Frontu Północno-Wschodniego gen. Stanisława Szeptyckiego cofały się pod naporem ofensywy Michaiła Tuchaczewskiego[3]. W nocy z 6 na 7 lipca sforsowała Berezynę sowiecka 16 Armia Nikołaja Sołłohuba i nacierała na zachód wiążąc walką wojska polskiej 4 Armii i Grupy Poleskiej gen. Władysława Sikorskiego[4][5]. Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego nakazało powstrzymanie wojsk sowieckiego Frontu Zachodniego na linii „dawnych okopów niemieckich” z okresu I wojny światowej[2].

 Osobny artykuł: Bitwa nad Autą.

Walki pod Ladami[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięskiej walce pod Hrebionką 16 pułk piechoty kontynuował odwrót w kierunku Świsłoczy[1]. Na czole kolumny maszerował pluton saperów[6].

 Osobny artykuł: bitwa pod Hrebionką.

W tym czasie sowiecka 17 Dywizja Strzelców realizując pościg równoległy, wyprzedziła polski pułk i pod Ladami odcięła Polakom drogę odwrotu. 16 pułk piechoty musiał się przebijać. W walce wzięli udział wszyscy żołnierze pułku, łącznie z taborytami. Kilkakrotnie dochodziło do walki „na bagnety”. Towarzysząca pułkowi 1 i 6 bateria 4 pułku artylerii polowej z odkrytych stanowisk ogniowych prowadziła skuteczny ogień do sowieckich tyralier i stanowisk broni maszynowej. Około 18.00 16 pułk piechoty opanował Lady i wspólnie z artylerzystami kontynuował nadal odwrót w nakazanym kierunku[1][6].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Lady, miejscowość na Białorusi, na południowy wschód od Mińska[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]