Bitwa pod Mścisławiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Mścisławiem
wojny moskiewskie, wojna litewsko-moskiewska 1500–1503
Czas 4 listopada 1501
Miejsce pod Mścisławiem
Wynik wygrana Moskwy
Strony konfliktu
Wielkie Księstwo Litewskie Wielkie Księstwo Moskiewskie
Dowódcy
kniaź Michaił Izasławski, wojewoda Ostafij Daszkiewicz kniaź starodubski Siemion Możajski
Siły
nieznane nieznane
Straty
7000 nieznane
brak współrzędnych

Bitwa pod Mścisławiem – jedno ze starć wojny litewsko-moskiewskiej lat 1500–1503, stoczone 4 listopada 1501 roku w pobliżu mścisławskiego zamku.

Wojska moskiewskie i siewierskie, dowodzone przez (odpowiednio): wojewodów Woroncowa i Dawidowa, księcia starodubskiego Siemiona Możajskiego, kniazia Wasyla Szemiaczyca i kniazia Aleksandra Chochołkowa-Rostowskiego, wyprowadziły pomocnicze uderzenie na Mścisław, odciążając tym działaniem moskiewskie uderzenie na Smoleńsk.

W bitwie rozgromiły one wojska mścisławskie i litewskie pod dowództwem kniazia mścisławskiego Michaiła Izasławskiego i wojewody Eustachego Daszkiewicza, które wyszły im na spotkanie z mścisławskiego zamku. Straty wojsk mścisławsko-litewskich dosięgły, jeśli wierzyć latopisom, siedmiu tysięcy żołnierzy; utraciły one również wszelkie sztandary. Ocalałe szczątki armii litewskiej schroniły się w twierdzy mścisławskiej, którą udało im się obronić przed szturmującym nieprzyjacielem. Nie są znane straty strony atakującej.

Po nieudanej próbie zdobycia zamku i na skutek efektywnej odsieczy wojsk hetmana wielkiego litewskiego Stanisława Janowicza Kieżgajło , wojska moskiewskie zmuszone były do wycofania się pustoszac w odwrocie okolicę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Tkaczou, Mstisławskije ukrieplienija. Zamki Biełorussi., Połymja, 1987, ss. 137-138,
  • W. Wołkow, wojny Moskowskogo gosudarstwa w konce XV-naczale XVI w.,
  • A. Zimin, Rossija na rubieże XV-XVI stolietij (oczierki socijalno-politiczeskoj istorii), Myśl 1982, s. 179.