Bitwa pod Maleszowem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Maleszowem
wojny husyckie
ilustracja
Czas 7 czerwca 1424
Miejsce Malešov
Terytorium Czechy
Wynik zwycięstwo Orebitów
Strony konfliktu
Orebici Prażanie
Dowódcy
Jan Žižka ?
Siły
~500 kawalerzystów
~7000 piechoty
?
Straty
200 ~1200
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
miejsce bitwy
miejsce bitwy
49,91°N 15,22°E/49,911500 15,224300
Husitská korouhev.png Wojny husyckie Armoiries empereur Sigismond Ier.svg

Nowy KninŽivohoštNekmierzSudomierzMelechovoBenešovoKutna HoraTaborWitkowa GóraMały BórWyszehradMostGóra VladařKutna HoraNebovidyHabrNiemiecki BródHořiceStachovy DvorHorni DubenkaCzeska SkalicaMaleszowoUścieZwettleTachovPrudnikNysaChrastavaStary WielisławTrnawaHorkaDomažliceBitwa żorskaTrzebnicaHiltersriedLipanyKřeč

Bitwa pod Maleszowem – starcie zbrojne, które miało miejsce 7 czerwca 1424 roku podczas wojen husyckich.

Jan Žižka wraz z orebitami wykonał pozorowany odwrót, ściągając armię miasta Pragi na dogodne dla orebitów pole bitwy. Žižka uformował swoje siły na wzniesieniu górującym nad drogą, którą maszerowali prażanie. W centrum swoich wojsk Žižka ustawił liczne wozy wypełnione kamieniami. Po obu stronach wozów z kamieniami ustawiono około 300 pozostałych wozów, ale nie w typowym szyku obronnym, lecz uformowane tak, by móc posuwać się naprzód. Na obu skrzydłach armii orebickiej stanęła jazda licząca łącznie 500 żołnierzy. Piechota (około 7000 żołnierzy) została ustawiona razem z wozami. Armia Pragi, przewyższająca liczebnie wojska orebitów, zaczęła szykować się do bitwy. Žižka poczekał, aż połowa praskiej armii ustawi się w szyku i ruszy naprzód. Gdy to się stało, kazał swej piechocie zepchnąć z góry na centrum idących prażan wozy z kamieniami, a działaniom tym towarzyszył ogień orebickich dział. Na zmieszaną dzięki temu armię praską ruszyła do szarży jazda orebitów, co doprowadziło do klęski prażan. Armia praska straciła 1200 ludzi, podczas gdy orebici tylko 200.

Według innej wersji wydarzeń jazda orebitów była ustawiona po obu stronach wozów z kamieniami, i po spuszczeniu tych wozów na prażan, ruszyła do szarży na zmieszane szyki nieprzyjaciela.

Zwycięstwo pod Maleszowem umocniło wiodącą pozycję Jana Žižki w ruchu husyckim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]