Bitwa pod Mantineją (418 p.n.e.)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Mantineją
II wojna peloponeska
Ilustracja
lokalizacja Mantineji (Arkadia)
Czas 418 p.n.e.
Miejsce Mantineja
Terytorium Grecja
Wynik zwycięstwo Sparty
Strony konfliktu
Ateny
Argos
Sparta

Bitwa pod Mantineją – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 418 p.n.e. podczas II wojny peloponeskiej (431404 p.n.e.).

Według greckiego historyka Tukidydesa była to jedna z największych bitew II wojny peloponeskiej. Połączone armie Aten, Argos i Mantynei starły się w niej z wojskami sojuszu Sparty, Tegei i Arkadów. Bitwa rozpoczęła się od szybkiego i gwałtownego ataku Ateńczyków oraz ich sprzymierzeńców. Nie zdołali oni jednak złamać szyku idących powoli do boju, przy dźwiękach fletu, przeciwników. Spartanie i ich sojusznicy odnieśli znaczące zwycięstwo. Zginęło około 300 Lacedemończyków, 700 Argiwów, 200 Mantinejczyków i 200 Ateńczyków[1].

Po klęsce pod Mantineją w Argos doszło do przewrotu. Władzę objęło tam stronnictwo, które zerwało sojusz z Atenami i zawarło przymierze oraz 50-letni pokój ze Spartą. Po Argos podobnie postąpiła Mantineja. Osłabiło to pozycję Aten, umocniło zaś Spartę i zdjęło z niej zarzut tchórzostwa, który stawiali jej liczni Grecy po bitwie pod Sfakterią[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]