Bitwa pod Mantineją (418 p.n.e.)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Mantineją
II wojna peloponeska
Ilustracja
lokalizacja Mantineji (Arkadia)
Czas 418 p.n.e.
Miejsce Mantineja
Terytorium Grecja
Wynik zwycięstwo Sparty
Strony konfliktu
Ateny
Argos
Sparta
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
miejsce bitwy
miejsce bitwy
37°36′N 22°24′E/37,600000 22,400000

Bitwa pod Mantineją – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 418 p.n.e. podczas II wojny peloponeskiej (431404 p.n.e.).

Według greckiego historyka Tukidydesa była to jedna z największych bitew II wojny peloponeskiej. Połączone armie Aten, Argos i Mantynei starły się w niej z wojskami sojuszu Sparty, Tegei i Arkadów. Bitwa rozpoczęła się od szybkiego i gwałtownego ataku Ateńczyków oraz ich sprzymierzeńców. Nie zdołali oni jednak złamać szyku idących powoli do boju, przy dźwiękach fletu, przeciwników. Spartanie i ich sojusznicy odnieśli znaczące zwycięstwo. Zginęło około 300 Lacedemończyków, 700 Argiwów, 200 Mantinejczyków i 200 Ateńczyków[1].

Po klęsce pod Mantineją w Argos doszło do przewrotu. Władzę objęło tam stronnictwo, które zerwało sojusz z Atenami i zawarło przymierze oraz 50-letni pokój ze Spartą. Po Argos podobnie postąpiła Mantineja. Osłabiło to pozycję Aten, umocniło zaś Spartę i zdjęło z niej zarzut tchórzostwa, który stawiali jej liczni Grecy po bitwie pod Sfakterią[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]