Bitwa pod Marjinką

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Marinką
Wojna w Donbasie
ilustracja
Czas 3 czerwca 2015
Miejsce Marjinka, obwód doniecki
Terytorium Ukraina
Wynik status quo
Strony konfliktu
 Ukraina Doniecka Republika Ludowa
Siły
28 Brygada Zmechanizowana 500−1000 bojowników, czołgi, transportery opancerzone
Straty
5 zabitych
39 rannych
ok. 80 zabitych
ok. 100 rannych
brak współrzędnych

Bitwa pod Marjinką – starcie, które miało miejsce pomiędzy oddziałami rebelianckimi Donieckiej Republiki Ludowej i wojskami ukraińskimi 3 czerwca 2015 roku w rejonie Marjinki, największa bitwa konfliktu na wschodniej Ukrainie od czasu podpisania porozumień mińskich w lutym tego samego roku[1].

Przebieg walk[edytuj | edytuj kod]

2 czerwca 2015 roku doszło koncentracji ciężkiego sprzętu rebeliantów na obrzeżach Doniecka. Walki rozpoczęły się 3 czerwca w nocy, gdy pozycje ukraińskiej 28 Odeskiej Brygady Zmechanizowanej w Marjince znalazły się pod ostrzałem artyleryjskim, a ok. godziny 4:00 rano zostały zaatakowane przez od 500 do 1000 bojowników wspartych przez czołgi i transportery opancerzone. Ukraińcom udało się odeprzeć atakujących, jedynie jedna z jednostek wycofała się z powodu silnego ostrzału. W odpowiedzi na atak, dowództwo 28. Brygady wprowadziło do walki ciężką artylerię stacjonującą do tej pory poza strefą zdemilitaryzowaną, o czym rząd ukraiński niezwłocznie poinformował społeczność międzynarodową. Po ukraińskim kontrataku wspartym artylerią rebelianci wycofali się, ponosząc znaczne straty, szacowane przez Ukraińców na blisko 80 bojowników i czterech żołnierzy rosyjskich, a także ponad 100 rannych. Jednocześnie przedstawiciele separatystów poinformowali o zabitych i rannych wśród cywilów. Ukraińcy stracili pięciu żołnierzy, a 39 odniosło rany. 4 czerwca w mieście nie toczyły się już żadne walki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Piotr Andrusieczko, Wacław Radziwinowicz: Zagadkowy atak Rosjan (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2015-06-05. [dostęp 2015-06-11].