Bitwa pod Mołodecznem (1919)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bitwa pod Mołodecznem
Wojna polsko-bolszewicka
Ilustracja
Czas

1-3 lipca 1919

Miejsce

pod Mołodecznem

Wynik

zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu
 Polska  Rosyjska FSRR
Dowódcy
Juliusz Zulauf
Ferdynand Zarzycki
Siły
2 DP Leg. oddziały ACz
brak współrzędnych
Adam Przybylski,
Wojna Polska 1918–1921[1]

Bitwa pod Mołodecznemwalki 2 Dywizji Piechoty Legionów gen. Bolesława Roi z oddziałami sowieckimi toczone w pierwszym roku wojny polsko-bolszewickiej.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych miesiącach 1919, na wschodnich krańcach odradzającej się Rzeczypospolitej, stacjonowały jeszcze wojska niemieckie Ober-Ostu. Ich ewakuacja powodowała, że opuszczane przez nie tereny od wschodu zajmowała Armia Czerwona. Jednocześnie od zachodu podchodziły oddziały Wojska Polskiego[2]. W lutym 1919 jednostki polskie weszły w kontakt bojowy z oddziałami Armii Czerwonej. Rozpoczęła się nigdy nie wypowiedziana wojna polsko-bolszewicka[3].

16 kwietnia Naczelny Wódz Józef Piłsudski rozpoczął operację wileńską. Doprowadziła ona nie tylko do zajęcia Wilna, ale i do znacznego przesunięcia linii frontu na północ i wschód[4][5].

 Osobny artykuł: Operacja wileńska (1919).

Wskutek zarządzenia pogotowia bojowego przeciwko Niemcom, w maju i czerwcu front przeciwsowiecki pozostawał w defensywie. W czerwcu w Naczelnym Dowództwie WP trwały jedynie wstępne prace nad przygotowaniem ofensywy na Mińsk. Utworzono między innymi Front Litewsko-Białoruski pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego. Grupa Poleska stanowiła nadal samodzielny związek taktyczny, podlegający bezpośrednio Naczelnemu Wodzowi[6].

Walczące wojska[edytuj | edytuj kod]

Jednostka
Dowódca
Podporządkowanie
Wojsko Polskie
2 Dywizja Piechoty Legionów gen. Bolesław Roja Front Litewsko-Białoruski
⇒ grupa ppłk. Zulaufa ppłk Juliusz Zulauf 2 DP Leg.
→ dwa bataliony 4 pp Leg. grupa ppłk. Zulaufa
→ 5/7 pułku ułanów
⇒ grupa ppłk. Zarzyckiego ppłk Ferdynand Zarzycki 2 DP Leg.
→ I/2 pp Leg. kpt. Emil Czapliński grupa ppłk. Zarzyckiego
→ II/2 pp Leg. por. Jan Sendorek
→ III/4 pp Leg.
→ kompania 3 pp Leg.
⇒ grupa mjr. Dąbrowskiego mjr Władysław Dąbrowski 2 DP Leg.
13 pułk ułanów grupa mjr. Dąbrowskiego
→ 4/7 pułku ułanów
Armia Czerwona
⇒ oddziały Armii Czerwonej Armia Zachodnia

Walki pod Mołodecznem[edytuj | edytuj kod]

Mołodeczno było ważnym węzłem komunikacyjnym i etapem w polskiej ofensywie na Mińsk. 1 lipca 1919 wojska Frontu Litewsko-Białoruskiego gen. Stanisława Szeptyckiego rozpoczęły natarcie na Mołodeczno i Wilejkę[7]. Wykonująca główne zadanie 2 Dywizja Piechoty Legionów gen. Bolesława Roji ruszyła do natarcia trzema kolumnami. Grupa północna ppłk. Juliusza Zulaufa w składzie dwa bataliony 4 pp Leg. i 5 szwadron 7 pułku ułanów maszerowała wzdłuż linii kolejowej LidaMołodeczno; grupa środkowa ppłk. Ferdynanda Zarzyckiego w składzie 2 pp Leg., IIl/4 pp Leg., kompania szturmowa 3 pp Leg. maszerowała na WiszniewChołchło – Mołodeczno; grupa południowa mjr. Władysława Dąbrowskiego wykonywała rajd w składzie 13 pułk ułanów i 4 szwadron 7 pułku ułanów [8].

W drodze do obiektu ataku kolumny łamały opór mniejszych grup nieprzyjaciela. Już 1 lipca I/2 pp Leg. wraz z III/ 4 pp Leg. oraz kompanią szturmową zdobył Wołożyn. Następnego dnia I/2 pp Leg. zmiótł pod Gonczarami dwie sowieckie kompanie strzelców. Pomimo przemęczenia, bataliony atakowały dalej i opanowały Zabrzezie, Dębinę, Dworzyszcze, Czabaje i Gończyce[9]. 1 lipca 13 pułk ułanów zajął stację Olechnowice i zdobył pociąg pancerny. Tym pociągiem szwadron techniczny wyjechał w kierunku Mińska i zniszczył most kolejowy, biorąc do niewoli jego ochronę. Po akcji szwadron powrócił na pozycje wyjściowe[10].

Jako pierwsza do Mołodeczna dotarła grupa ppłk. Zulaufa i 3 lipca opanowała miasto[11]. Sowieci wycofali się rozbieżnie: na Połock i na Mińsk[12].

Bilans walk[edytuj | edytuj kod]

Po zdobyciu Mołodeczna powstała we froncie sowieckim luka i polskie oddziały znalazły się w dogodnym położeniu do kontynuowania akcji oskrzydlającej na Mińsk[13]. Polacy pod Mołodecznem wzięli do niewoli około 1000 jeńców, zdobyli 4 działa i 15 ciężkich karabinów maszynowych[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]