Bitwa pod Nekmierzem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bitwa pod Nekmierzem
wojny husyckie
Czas 1419
Miejsce Nekmierz
Terytorium Czechy
Wynik wygrana husytów
Strony konfliktu
zwolennicy Zygmunta Luksemburczyka Husyci
Dowódcy
Bohuslav ze Svamberga Jan Žižka
Siły
2 000 jazdy 400 piechoty
artyleria
brak współrzędnych
Husitská korouhev.png Wojny husyckie Armoiries empereur Sigismond Ier.svg

Nowy KninŽivohoštNekmierzSudomierzMelechovoBenešovoKutna HoraTaborWitkowa GóraMały BórWyszehradMostGóra VladařKutna HoraNebovidyHabrNiemiecki BródHořiceStachovy DvorHorni DubenkaCzeska SkalicaMaleszowoUścieZwettleTachovNysaKratzauStary WielisławHorkaDomažliceBitwa żorskaTrzebnicaHiltersriedLipany

Bitwa pod Nekmierzem – starcie zbrojne, które miało miejsce w grudniu 1419 roku podczas powstania husyckiego, w okresie wojen husyckich.

Bitwa była efektem jednego z zagonów poprowadzonych przez Bohuslava ze Svamberga (stojącego na czele tych wojsk czeskich, które popierały Zygmunta Luksemburczyka) przeciwko oddziałom husyckim Jana Žižki.

Biorące udział w zagonie wojska liczące 2 000 jazdy napotkały siły husyckie będące w trakcie oblężenia leżącej na północ od Pilzna twierdzy Nekmierz.

Husyckie wojska liczące tylko 400 piechoty dzięki artylerii umieszczonej na wozach taborowych złamały linie oddziałów Bohuslava i zmusiły je do odwrotu.

Skutek tej bitwy był taki, że husyci przekonali się do wyjątkowego talentu ich przywódcy Jana Žižki w sprawach dotyczących działań wojennych. Dlatego później Husyci z Pragi wezwali Jana Žižkę, by bronił ich miasta przed inwazyjną armią Zygmunta Luksemburczyka, i to pomimo tego, że wcześniej wzgardzili nim i po początkowym sporze husycko-katolickim, jaki wcześniej miał miejsce w Pradze, przyjęli żądania zwolenników Luksemburczyka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen R Turnbull, The Hussite Wars (1419-36), Angus McBride, Oxford: Osprey Publishing, 2004, ISBN 1-84176-665-8, OCLC 60792612.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]