Bitwa pod Potidają

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Potidają
Wojna Aten z Koryntem
Ilustracja
Triera grecka
Czas 432 p.n.e.
Miejsce Potidaja (Potidaea)
Terytorium Grecja
Wynik wygrana Aten
Strony konfliktu
Ateny Korynt, Potidaja
Dowódcy
Callias II Aristeus
Siły
70 statków
3 000 hoplitów
30 jazdy
2 500 hoplitów
Straty
150 300

Bitwa pod Potidają – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 432 p.n.e. w trakcie wojny Aten z Koryntem.

Starcie zakończyło się zwycięstwem Ateńczyków – 150 zabitych pod wodzą Calliasa II (poniósł śmierć) nad armią koryncką – 300 zabitych pod wodzą Aristeusa.

Potidaja mimo że była kolonią koryncką stała się członkiem ateńskiego związku morskiego, płaciła też coroczny trybut dla Aten. Po stoczonej w roku 433 p.n.e. bitwie morskiej koło Sybotów w której Ateny w sojuszu z Korkyrą starły się z Koryntem, Ateńczycy zażądali od miasta Potidaja wydania urzędników korynckich i rozebranie murów miejskich. Potidaja uznała to za atak na własną suwerenność, po czym poprosiła Korynt o pomoc.

Ateny obawiały się utraty wpływów na północnych wybrzeżach Morza Egejskiego. Dodatkowo przeciwko Atenom opowiedział się macedoński król Perdikkas II. W celu zdobycia miasta Ateńczycy wysłali wówczas flotę w sile 30 okrętów z 1 000 hoplitów pod wodzą Archestratosa. Mieszkańcy Potidai podjęli próby pertraktacji, bezskutecznie jednak. Po zakończonych fiaskiem rozmowach Korynt wysłał przeciwko Atenom 1 600 hoplitów i 400 lekkozbrojnych pod wodzą Aristeusa. W odpowiedzi na to Ateny wysłały kolejne 40 okrętów i 2 000 hoplitów dowodzonych przez Calliasa II. W chwili, gdy wojska Aten podeszły do Potidai, Koryntczycy otrzymali od Perdikkasa wsparcie w sile 200 macedońskich kawalerzystów. Równocześnie doszło też do kilku potyczek pomiędzy Ateńczykami a Macedończykami na północy kraju.

W trakcie bitwy pod Potidają dowodzone przez Aristeusa skrzydło Koryntczyków przerwało linię obrony ateńskiej. Mimo to pozostałe oddziały ateńskie osiągnęły sukces, zagrażając flankom korynckim. Trzymana pod Olynthos rezerwa wojsk Potidai ruszyła z pomocą Aristeusowi, została jednak odparta przez Ateńczyków. Straty Koryntczyków i wojsk Potidai wyniosły 300 ludzi, Ateńczycy stracili 150, wśród nich Calliasa II. Kawaleria macedońska nie wzięła udziału w bitwie.

Po zwycięskim starciu Ateńczycy oblegli Potidaję, na pomoc mieszkańcom nadeszły kolejne oddziały hoplitów w sile 1 600 ludzi. Ateńczycy odcięli obrońcom morską drogę zaopatrzeniową. Mimo to oblężeni bronili się dwa lata. W trakcie oblężenia doszło do wypowiedzenia wojny Atenom przez Spartę. Ateńczycy wkroczyli w końcu do Potidai, a oblężenie kosztowało Ateny kwotę 1 000 talentów rocznie.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W bitwie tej brał udział Sokrates[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Giovanni Reale: Historia Filozofii starożytnej. Lublin: KUL, 2000, s. 303.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Kulesza: Ateny-Sparta 431–404 p.n.e. wyd. Bellona, Warszawa 1997. s.42